eur:
411.13
usd:
390.63
bux:
79032.8
2024. november 21. csütörtök Olivér

Feketelistára tett 46 orosz és ukrán személyt Litvánia

Negyvenhat orosz és ukrán állampolgárt feketelistára helyezett Litvánia, elsősorban Nagyija Szavcsenko ukrán katonanő ügye miatt, akit Oroszországban március végén 22 évi szabadságvesztésre ítéltek két orosz újságírónak a kelet-ukrajnai szakadár területen történt meggyilkolása miatt - számolt be kedden a litván külügyminiszter.

Linas Linkevicius úgy nyilatkozott, az érintettek, köztük orosz nyomozók, ügyészek és bírák, valamint donyecki és luhanszki oroszbarát ukrán szeparatisták tíz évig nem léphetnek a balti állam területére.

A Szavcsenko-ügyben hozott ítéletet követően Ukrajna kiterjesztette Oroszország elleni szankcióit, és arra szólította fel az Európai Uniót, hogy kövesse példáját. Litvánia az első EU-tagállam, amely így tett.

"Azért tettük feketelistára őket, hogy kifejezzük együttérzésünket Ukrajnával, és felhívjuk a figyelmet a nemzetközi jog és az emberi jogok elfogadhatatlan és cinikus megsértésére Oroszországban. Meg vagyunk győződve arról, hogy az érintett bírósági ügyeket meghamisították" - fejtette ki Linkevicius utalva Szavcsenko, egy ukrán filmrendező és egy krími aktivista esetére.

A tárcavezető hozzátette, sokkal hatékonyabb lenne, ha Európa-szerte alkalmaznák a feketelistát. Azt reméli, hogy erről nemsokára európai szinten is vitát nyithatnak.

Miközben hazájában sokan hősnek tartják, az orosz állami televízió olyan veszélyes ukrán nacionalistának állítja be Szavcsenkót, akinek a kezéhez civilek vére tapad.

Az Európai Unió és az Egyesült Államok többször is felszólította Moszkvát, hogy humanitárius okokból engedje szabadon a katonanőt, ezt azonban Oroszország figyelmen kívül hagyta.

A 34 éves Nagyija Szavcsenko 2014-ben - a kelet-ukrajnai harcok kirobbanásakor - szabadságra ment az ukrán légierőtől, és belépett a kelet-ukrajnai szakadárok ellen harcoló Ajdar önkéntes alakulatba. Moszkva azzal vádolta meg, hogy bűnös a Luhanszk megyei tüzérségi támadásban megölt két orosz tévés, Igor Kornyeljuk és Anton Volosin halálában, mert az újságírók tartózkodási helyének koordinátáit megadva ő irányította rájuk a tüzet. Szavcsenko viszont ezt tagadta.

Címlapról ajánljuk
Hová merült a GUGI, az orosz mélytengeri különleges egység?

Hová merült a GUGI, az orosz mélytengeri különleges egység?

Nyugati illetékesek már a mostani, állítólagos tengeri szabotázs előtt emlegették az orosz flotta különleges egységét, a GUGI-t. Források szerint ez egy olyan elit egység, amely titkos és különösen összetett feladatokra képes a tenger mélyén.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.21. csütörtök, 18:00
Kóka János
a Doktor24 csoport alapító tulajdonosa
Átvitte mestertervét von der Leyen – politikai fondorlatok után jön a hatalomátvétel

Átvitte mestertervét von der Leyen – politikai fondorlatok után jön a hatalomátvétel

Hosszas tárgyalások és politikai csatározások után december 1-jén hivatalba léphet a második Ursula von der Leyen vezette Európai Bizottság. Az Európai Parlament frakciói végül szerdán jutottak megállapodásra a biztosok kinevezéséről, lehetővé téve a testület eredeti menetrend szerinti munkakezdését. A döntés előfeltétele volt hat alelnök és több vitatott jelölt jóváhagyása, amelyek kapcsán hetekig tartottak az egyeztetések. Az egyik központi figura Várhelyi Olivér magyar biztosjelölt volt, akitől több területet elvontak, hogy a képviselők megszavazzák és így jöhessen a brüsszeli hatalomátvétel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×