Infostart.hu
eur:
362.97
usd:
317.33
bux:
140981.27
2026. július 18. szombat Frigyes

Nem érdekli a szavazókat a romániai választás

Meglehetősen alacsony a részvételi arány a romániai parlamenti választásokon.

Minden bizonnyal a ragyogó napsütésnek, és a hosszú hétvégének is szerepe van abban, hogy meglehetősen alacsony a részvétel a romániai parlamenti választásokon. Az első részvételi adatok szerint a választás első három órájában a polgároknak csupán 4,87 százaléka jelent meg az urnáknál.

Ami magyar szempontból aggasztó, hogy a megyék rangsorában a magyar többségű Kovászna megye a sereghajtó, itt a szavazóknak csak a 3 százaléka adta le voksát. Ez azért is meglepő, mert a székely megyékben az országosnál magasabb szokott lenni a szavazati arány.

Romániában egyébként nem csak az évszakos átlaghoz viszonyított enyhe időjárásnak van szerepe abban, hogy sokan kirándulni indultak a voksolás helyett. Az ország nemzeti ünnepe miatt hétfő is munkaszüneti nap. A sajtó már korábban jelezte, a turistaövezetekben hetekkel ezelőtt lefoglalták a hosszú hétvégére a szálláshelyeket; megteltek a szállodák, a panziók.

Ráadásul az idei az első olyan választás, amikor csak a lakcím szerinti szavazókörben lehet voksolni. Ezt az új, egyéni választókerületes választójogi törvény írja elő, mely a mostani parlamenti választáson vizsgázik.

Az urna mellett megkérdezett Traian Bãsescu államfő elmondta: azt várja az új rendtől, hogy az idősebb politikusok tapasztalata mellett a fiatalok bátorsága és tisztasága is hangsúlyosabban megjelenjen a következő parlamentben.

Markó Béla, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke Marosszentkirályon adta le a voksát. Az újságíróknak elmondta, elsősorban a magyarok szolidaritására, az erdélyiek szolidaritására szavazott.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
inforadio
ARÉNA
2026.07.17. péntek, 18:00
Balogh László
az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője
Tisza-kormány: nagy változások jöhetnek a választási rendszerben, megoldódhat Rákosrendező ügye

Tisza-kormány: nagy változások jöhetnek a választási rendszerben, megoldódhat Rákosrendező ügye

Az elmúlt órákban több fontos belpolitikai és gazdaságpolitikai fejlemény is napvilágot látott: Magyar Péter a választójogi korhatár 16 évre csökkentését és a képviselői ciklusok korlátozását javasolja, miközben kiderült, hogy a Fidesz és a KDNP közel 1,7 milliárd forintot költött a 2026-os országgyűlési választásra. Eközben Kármán András pénzügyminiszter magyarázata szerint a parlament elé került átfogó adócsomag az adórendszer egyszerűsítését, az uniós szabályokhoz való igazodást és a befagyasztott uniós források felszabadítását célozza. Megállapodást kötött a MÁV és a Fővárosi Önkormányzat a rákosrendezői munkáslakások ügyében, így a vasúttársaság hozzájárulásával hamarosan megkezdődhetnek a bontási munkálatok a területen.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×