Infostart.hu
eur:
361.5
usd:
310.96
bux:
131696.18
2026. május 16. szombat Botond, Mózes

Megszűnhet az egykepolitika Kínában

A kínai vezetés felülvizsgálja az ország családtervezési rendszerét, mert az károsan hat a gazdaságra, és demográfiai időzített bombaként működik - jelentette ki a kínai kormány egyik tagja.

A népesség- és családtervezési bizottság miniszterhelyettese közölte: a politikai vezetés legfelső szintje foglalkozik a kérdéssel, mivel attól tartanak, hogy a jelenlegi rendszer károsítja a társadalom szövetét.

A politikus nem tudott válaszolni arra kérdésre, hogy mikor és pontosan milyen formában akarják átalakítani a szabályozást.

Az ázsiai országban 1979-ben korlátozták a gyermekek számát, miután a népesség növekedése kicsúszott az ellenőrzés alól. Ez nem utolsósorban azért következett be, mert Kína mindenható vezetője, Mao Ce-tung a hatvanas években meghirdette, hogy a lakosság lélekszámának növelésével kell legyőzni az Egyesült Államokat.

A kommunista diktátor halála után bevezetett családtervezési intézkedések - köztük a mindössze egy gyermek engedélyezése - közutálat tárgyát képezik Kínában, még akkor is, ha bizonyos feltételek mellett megengedett a második gyermek. Ez bizonyos vidéki területeken lehetséges, és az is enyhítő feltétel, ha az első gyermek lány - a kínai kultúrában ugyanis hagyományosan a fiúgyermekeket preferálják.

A szabály megszegőinek bírságot kell fizetniük, az állami alkalmazottak pedig automatikusan elvesztik az állásukat. A törvénytisztelők viszont oklevelet kapnak, nyugdíjba vonulásukkor pedig jelentős összegű pénzt is.

A miniszterhelyettes szerint ugyanakkor nincs napirenden a családtervezési rendszer összes korlátozásának eltörlése, a lakosság ugyanis a jelenlegi szabályok mellett is a mostani 1,3 milliárdról 1,5 milliárdra nő 2033-ra.

A jelenlegi rendszer potenciális problémái között meg szokták említeni, hogy néhány évtized múlva relatíve kevés keresőnek kell majd eltartania a szüleit - Kínában gyakorlatilag nincs nyugdíjrendszer -, és hogy a nemek aránya ijesztően eltolódott a fiúk javára, ezért közülük sokan nem találnak majd társat.

Címlapról ajánljuk
inforadio
ARÉNA
2026.05.18. hétfő, 18:00
Salát Gergely
sinológus, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Komolyabb esés volt az amerikai tőzsdéken

Komolyabb esés volt az amerikai tőzsdéken

A befektetők ma is elsősorban az iráni háború friss fejleményeire fókuszálnak, illetve az amerikai-kínai kereskedelmi találkozóra; Hszi Csin-ping kínai elnök arra figyelmeztetett, hogy a Tajvan körüli feszültségek „összecsapásokat, sőt akár konfliktusokat” is kiválthatnak az Egyesült Államok és Kína között. Donald Trump amerikai elnök szeptember 24-re meghívta Hszi elnököt a Fehér Házba, ami arra utal, hogy a tárgyalások túlmutatnak az e heti, kétnapos pekingi csúcstalálkozón. Az ázsiai tőzsdéken esést láthattunk, Európában is borongósan zajlik a nap. A hazai piacon is bőven vannak izgalmak, hiszen ma hajnalban tette közzé legfrissebb gyorsjelentését az OTP: a bank újra megverte az elemzői profitvárakozásokat, de első ránézésre nem tűnik erősnek a negyedév, hiszen a profit alaposan visszaesett, főként a rekordközeli adóterhek miatt. Eközben pedig a 4iG árfolyama is nagy nyomás alá került. Az amerikai kötvényhozamok emelkednek, ami nem kedvez a tőzsdéknek, az amerikai tőzsdék komolyabb eséssel zárták a napot.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×