A lengyeket, litvánokat és másokat eddig részben és közvetve a nagy-britanniai ingatlanpiac pezsgése vonzotta a szigetországba. Nagy szükség volt ugyanis kőművesekre, vízvezetékszerelőkre és építőmunkásokra. A másik ok az otthoni munkanélküliség volt.
Az ingatlanlufi azonban, ha nem is durrant ki, de már nem emelkedik látványosan a magasba, a lengyel és kelet-európai gazdaságok többsége viszont növekedésnek indult.
Otthon képzelik el a jövőt
Ennek részben az is az oka, hogy a Nagy-Britanniába és Írországba vándorolt dolgozók a hétvégén hosszú sorokban állnak azért, hogy a fájdalmas közvetítői jutalék ellenére hazaküldjék maradék pénzüket.
Az Európai Fejlesztési és Újjáépítési Bank néhány napja kiadott úgynevezett "Átalakulásról szóló jelentése" szerint a kelet-közép-európai régió 2007-ben 7 százalékos növekedésre számíthat.
EBRD: Csökkenő munkanélküliség, növekvő keresetek a régióban
A Guardian megjegyzi, hogy Lengyelország a maga 6 és fél százalékos rátájával kétszer olyan gyors ütemben növekszik, mint Nagy-Britannia. A munkanélküliség közben az öt évvel ezelőtti 20-ról 12,5 százalékra csökkent.
Az EBRD-jelentés szerint ráadásul a képzett szakmunkások keresetei folyamatosan nőnek. Miközben tehát a brit média, a politikusok és a közvélemény nagy része is az EU-s dolgozókra ugyanolyan teherként tekint, mint a segélyen élő más külföldi menekültekre, az úgynevezett "migránsoknak" egyre vonzóbb lesz a hazatérés.
Kelet-Európa is megérzi azonban a hitelválságot
Miközben a brit munkaadók otthon az olcsó külföldi munkásokból próbáltak profitálni, addig a szigetországbeli ingatlanspekulánsok a régió piacain tették ugyanezt. Az EBRD-jelentés szerint azonban ebben az ágazatban jelentősen lassult a növekedés, ami szintén jó hír az otthoni házra gyűjtő hazatérőknek.
Az optimizmust valamennyire árnyalja az vélemény is, hogy az EBRD szerint a térségre is hatással lesz a nemzetközi hitelezési válság. Magyar banki illetékesek a közelmúltban az InfóRádiónak is azt mondták, hogy az ország védve van. Az EBRD viszont úgy véli, hogy a hitelkrach miatt jövőre a mostani átlag hétről hat százalékra lassul a gazdasági növekedés.
Magyarország néhány ponton ugyanakkor kilóg a sorból: az emberek ugyanis itt a legkevésbé elégedettek az átalakulással és másokhoz képest kevesebb magyar ment külföldre dolgozni, így kevesebb pénzzel segítették ki az otthoni gazdaságot.
