Infostart.hu
eur:
353.83
usd:
310.78
bux:
139790.13
2026. június 28. vasárnap Irén, Levente

Kudarcot vallott a kiszabadítási terv

Elutasította a szófiai központi választási bizottság, hogy a Líbiában halálra ítélt öt bolgár ápolónő indulhasson a május 20-án megrendezésre kerülő európai parlamenti választáson.

Egy parlamenten kívüli, kis jobboldali politikai szervezet, a Rend, Törvényesség és Igazságosság Pártja vette fel az 1999 februárja óta líbiai börtönben raboskodó ápolónőket jelöltlistájára, amelyet pénteken nyújtott be jóváhagyásra a választási bizottsághoz.

Alekszandr Alekszandrov szóvivő szombaton azzal indokolta a testület döntését, hogy a kifogásolt öt jelölt az utóbbi két évben nem tartózkodott életvitelszerűen Bulgáriában, márpedig a törvény ezt követeli meg.

Az RSS elnöke, Jani Janev azzal magyarázta pártja eljárását, hogy abban reménykedtek, ha az ápolónőket megválasztják európai képviselőnek, megváltozik jogi helyzetük, és ez elősegítheti azonnali szabadon engedésüket.

Nem támogatta az ötletet a bolgár külügyminiszter sem. Ivajlo Kalfin a várttal ellentétes hatást kiváltónak mondta az RSS kezdeményezését, és méltatlannak nevezte az ápolónők tragédiájának politikai célokra való kiaknázását. Szergej Sztanisev miniszterelnök sem értett egyet az elképzeléssel. "Nem szabadíthatunk ki katonát úgy, hogy tábornoki rangra emeljük" - mondta.

Az Európai Unióhoz január elsején csatlakozott Bulgáriában május 20-án választanak először európai parlamenti képviselőket, szám szerint tizennyolcat..

Az ápolónőket és egy palesztin orvost 2004 májusában ítélték halálra Líbiában azzal a váddal, hogy egy bengázi kórházban több mint 400 gyereket fertőztek meg szándékosan a gyógyíthatatlan AIDS-betegséget okozó HIV-vírussal konzervált vérkészítmények révén. A fellebbviteli bíróság 2006-ban helybenhagyta a halálbüntetést.

Nemzetközi szakértők bebizonyították, hogy a HIV-vírus már a hat vádlott megjelenése előtt is pusztított a kórházban a siralmas higiéniai körülmények miatt.

Címlapról ajánljuk
Az emberiség most készül kitermelni a bolygó utolsó érintetlen nyersanyagkészletét
A sötét mélység aranyláza

Az emberiség most készül kitermelni a bolygó utolsó érintetlen nyersanyagkészletét

A XXI. század egyik legfontosabb nyersanyag-háborúja nem a Közel-Keleten és nem Afrikában zajlik, hanem négyezer méter mélyen, a Csendes-óceán fenekén. A tét több ezer milliárd dollár lehet. A kérdés csak az, hogy vajon képes leszünk-e úgy kitermelni ezeket a kincseket, hogy közben ne pusztítsuk el a Föld egyik legkevésbé ismert ökoszisztémáját?

Ha azt hinnénk, hogy csak Magyarország folyik szét ebben az időben...

Az európai hőhullám a hétvégén Németországban, Dániában és Csehországban is hőmérsékleti rekordokkal járt, zavarokat okozott a közlekedésben.
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×