eur:
406.93
usd:
380.57
bux:
76250.51
2024. november 8. péntek Zsombor

Olyan sokan éltek vele, hogy bezár a kormány egy kiskaput a megtakarításoknál

A Nemzetgazdasági Minisztérium azt közölte, hogy felszámolja az indokolatlan előnyszerzés lehetőségét a tartós befektetési számlák feltörése esetén.

A tárcánál úgy látják, egyesek azért vezették át a pénzüket TBSZ-re, hogy elkerjüljék a szocho-fizetési kötelezettséget.

Mint ismert, a lakossági állampapírok iránti kereslet fokozása érdekében 2023. július 1-én hatályba lépett intézkedés alapján a magánszemélyeknek kamatjövedelmeik után a 15 százalékos kamatadót (szja) valamint 13 százalékos mértékű szociális hozzájárulási adót (szocho) kell fizetniük. A kiterjesztett szocho-t olyan megtakarítási formák esetén kell megfizetni, ahol keletkezik kamatjövedelem, ilyen eszköz például a látra szóló betét, a lekötött betét, a kamatadó alá eső értékpapírok és befektetési jegyek, a megtakarítási célú élet- és nyugdíjbiztosítások.

Szocho-mentes viszont az ingatlanalap befektetési jegyeiből származó kamatjövedelem, valamint azon befektetésekből, illetve megtakarításokból származó kamatjövedelmek, amelyek a szja-törvény alapján kamatadó-mentesek. Ilyenek többek között az állampapírok, valamint a babakötvény és a tartós befektetési számlán (TBSZ) tartott eszközök.

A szabályozás bevezetése óta

  • a TBSZ-számlák száma közel 100 ezerrel nőtt, ami mintegy 40 százalékos bővülésnek felel meg, a mennyiség mára megközelítette a 360 ezer darabot.
  • a számlákon tartott megtakarítások piaci értéke 2100 milliárd forintos emelkedést követően 5400 milliárd forint körül alakul.

Ám a kormányzat piaci szereplőktől származó információk alapján megállapította, hogy

a TBSZ-számlák, illetve az azon elhelyezett megtakarítások látványos felfutása mögött a jogalkotói szándéktól eltérően jelentős részben az áll, hogy a befektetők szocho-fizetési kötelezettségüket elkerüljék.

A TBSZ-számlákon keletkező nyereség ugyanis tartós befektetésből származó jövedelemnek minősül, nem pedig kamatjövedelemnek. Emiatt a megtakarítások idő előtti (5 éven belüli) feltörésével ugyan a befektetőknek személyi jövedelemadót kell fizetniük a keletkező nyereség után, azonban szocho-fizetési kötelezettség jelenleg nem keletkezik.

"Ez indokolatlan előnyt jelent azok számára, akik a szabályozás eredeti célját ki akarják játszani. A kormány az igazságos helyzet megteremtése és az indokolatlan előny felszámolása érdekében az eredeti jogalkotói szándékot törvényi szinten erősíti meg" – írta az NGM.

Az érkező változtatás szerint

adókedvezmény, illetve adómentesség csak abban az esetben alkalmazható, amennyiben tartós befektetési számláikon a megtakarítók pénzügyi eszközeiket hosszú ideig, azaz legalább 3 illetve 5 évig tartják.

A folyamatban lévő szabálymódosítással a jogalkotó egyértelművé kívánja tenni, hogy a TBSZ-számlákhoz csak akkor kapcsolódik teljes kedvezmény a szocho-fizetési kötelezettségre, ha az eredeti célnak megfelelően, nem pedig idő előtt kerül sor a számla feltörésére. A szabályozásban ezért kikötésre kerül, hogy a tartós befektetésből származó jövedelem csak abban az esetben nem lesz alapja a szocho-fizetési kötelezettségnek, ha azután egyáltalán nem kell személyi jövedelemadót fizetni.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor ismertette a budapesti deklarációt: mi Európát fogjuk naggyá tenni

Orbán Viktor ismertette a budapesti deklarációt: mi Európát fogjuk naggyá tenni

Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével és Charles Michellel, az Európai Tanács elnökével tartott közös sajtótájékoztatót a miniszterelnök az Európai Unió állam- és kormányfőinek budapesti informális ülése után.

Harminc éve a tőzsdén: sikert sikerre halmozott a Richter

Magyarország legnagyobb, hazai központú gyógyszeripari vállalata az elmúlt három évtizedben belföldön és a nemzetközi piacokon is kiemelkedő sikereket ért el, melyekhez a tőzsdei jelenlét is nagymértékben hozzájárult. Orbán Gábor vezérigazgató az InfoRádióban elmondta: a tőzsdén való megjelenésükkel létrejött egy erős, biztos tulajdonosi szerkezet, ami az alapja volt annak, hogy be tudjanak kapcsolódni a globális értékláncba.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.11. hétfő, 18:00
Prőhle Gergely
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programigazgatója
Nagyobb bajban van a világ, mint korábban gondolták: új elemzés látott napvilágot

Nagyobb bajban van a világ, mint korábban gondolták: új elemzés látott napvilágot

A központi bankok hálózatának új elemzése szerint az éghajlatváltozás okozta fizikai sokkok várhatóan jelentős mértékben, akár harmadával is csökkenthetik a globális gazdasági növekedést. A Network for Greening the Financial System (NGFS) legfrissebb jelentése rávilágít arra, hogy az éghajlati kockázatok gazdasági hatásai sokkal súlyosabbak lehetnek, mint azt korábban feltételezték - írta meg a The Guardian.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×