"A fő szám, ami minden havi előzetes pénzügyminisztériumi adatközlés kapcsán mindenkit érdekel, hogy mekkora lett a költségvetés hiánya: ezúttal 414 milliárd forint fölötti deficitet hozott össze az év nyolcadik hónapjában az államháztartás, ami kimagasló augusztusi hiány" – mondta Csiki Gergely, a Portfolio elemzője az InfoRádióban. Hozzátette, a korábbi években, egészen 2002-ig visszatekintve, még sosem volt ilyen magas nyolcadik havi költségvetési mínusz.
A minisztérium szezonális okokkal magyarázza azt az év közbeni magas hiányt – magyarázta a szakértő. Kéthavi jobb költségvetés után érkezett meg ez a jelentős, kellemetlen meglepetést okozó deficit, de ezek a korábbi években is mindig jellemezték a nyolcadik havi költségvetés egyenlegét.
Ilyen szezonális okok például az áfabevételek kisebb mértékű beérkezése, a különböző egyéb kiadások, az előre hozott költségek kifizetése az államkasszából
– sorolta Csiki Gergely. Mint mondta, ezek minden évben megterhelik a nyolcadik havi költségvetést, ezért nem lehet pontosan tudni, hogy ezeken felül (akár a korábbi évek átlagához hasonlítva) mi okozta ezt a 200-250 milliárd forintos extra költségvetésihiány-romlást. Leszögezte: ez még nem ismert, várhatóan két hét múlva a Pénzügyminisztérium részletes adatközléséből derül majd ki.
A Portfolio elemzője szerint a legfontosabb kérdés most, hogy tartható lesz-e a 4,5 százalékos hiánycél, és mint mondta, ebben a tekintetben van egy érdekes hangulatváltás a Pénzügyminisztérium közleményében, már amennyire kideríthető belőle, ugyanis a tárca ilyenkor csak rövid tájékoztatást ad ki. Egy hónappal korábban a kellemes meglepetést okozó, többletes költségvetési adatok alapján azt mondta a kormány, hogy a 4,5 százalékra emelt költségvetési cél tartható idén. Most viszont ez a kitétel eltűnt a közleményből, és helyette egyfajta figyelmeztető, kevéssé magabiztos mondat jelent meg, miszerint
"szükség esetén a kormány vagy a Pénzügyminisztérium intézkedéseket fog tenni a költségvetés hiánytartása érdekében"
– mondta Csiki Gergely.
A szakértő azt is kifejtette, hogy úgy látszik, ez a kellemetlenül magas augusztusi hiányadat meglepetést okozott a Pénzügyminisztériumban, és ezért nem kizárt, hogy idén akár még lépéseket is tehetnek. A kérdés az, hogy mennyi mozgástere van a tárcának, mire van lehetősége. Lényegében már csak három és fél hónapja maradt a kormánynak rendbe tenni a költségvetést, ha tényleg elcsúszást tapasztal.
Az elemző úgy véli, kérdéses, hogy egyáltalán fog-e lépni a kormányzat, ugyanis a piacok és a befektetők árgus szemmel figyelnek. Azt is hozzátette, nem szabad elfelejteni, hogy az év végi hitelminősítő felülvizsgálati körben is nagy szerepet fog játszani, ha történik valami fejlemény ezen a fronton. Ezt a hitelminősítők várhatóan értékelni fogják.