eur:
413.94
usd:
396.69
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória
Beautiful brunette black female tourist enjoying winter shopping in the high street
Nyitókép: Lorado/Getty Images

Nem lehet büszke Magyarország erre az adatsorra

Már csak Bulgáriát előzzük a vásárlóerő-paritáson alapuló fogyasztási adatot tekintve.

Kiadta az Eurostat az egy főre eső fogyasztás 2022-es adatait. A Portfolio összeállításából az világlik ki, hogy már csak egy szegényebb uniós ország van Magyarországnál, az olló pedig zárul is.

Ami hazánkat illeti, az egy főre jutó fogyasztás vásárlóerő-paritáson az uniós átlag 71 százalékán áll, ez 1 százalékpontos lefelé történő revíziót jelent, Bulgária mutatója 69 százalék, de az felfelé módosult. Csak a bolgár mutató rosszabb a magyarnál.

Ami a régiónkat illeti: a horvát mutató 5, a szlovák 6 százalékkal magasabb a magyarnál (76 és 77 pont). A cseh 83, a román 86, lengyel 87 százalékos értékkel szerepel a listán, az osztrák - vásárlóerő-paritáson alapuló - fogyasztás pedig már magasabb az uniós átlagnál is. A szlovén is már csak 10 százalékkal van alatta.

A magyar adat romlott: mostani utolsó előtti helyünket megelőzően 2001-ben 27 tagország közül 19. helyen álltunk, 2007-ben 23. helyen, 2012-ben 25. helyen.

Módszertan

Az Eurostatnál Actual Individual Consumption (AIC) néven futó mutató a nemzeti számlák rendszerében a háztartások végső fogyasztásának felel meg. Ez tartalmazza a lakosság vásárlásait, illetve az igénybe vett ingyenes vagy természetbeni juttatásokat. Az AIC közvetlenebbül kötődik az életszínvonalhoz, mint a GDP, hiszen nem a termelést, hanem kifejezetten a háztartások fogyasztási lehetőségét méri. A mutató vásárlóerő-paritáson számolt értéke kiszűri az egyes országok közötti árszínvonalbeli különbségeket.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×