eur:
411.12
usd:
392.19
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Wooden blocks with the word GDP and up and down arrows. An unstable economy in the country. Financial measure of the market value of all the final goods and services produced in a specific period.
Nyitókép: Andrii Yalanskyi/Getty Images

Készül az új magyar iparstratégia - ezek az ország kitörési pontjai

A hazai gazdaság kibocsátásának növelése érdekében jövőre számos új, az ipart segítő fejlesztési program indul majd – közölte Fábián Gergely iparpolitikáért és technológiáért felelős államtitkár.

A magyar gazdaság ipari és technológiai fejlődési lehetőségeit vázolták fel és elemezték a Makronom Intézet hétfői konferenciáján. Az előadók többsége szerint főként a fejlett élelmiszer-gazdaságban, a korszerű gyógyszeriparban, a járműgyártásban, az elektromos iparban és azon belül is az akkumulátorgyártásban rejlenek még jelentős kiaknázható potenciálok a gazdasági kitörés szempontjából – írja a vg.hu.

Fábián Gergely iparpolitikáért és technológiáért felelős államtitkár arról számolt be az eseményen, hogy már készül a kormány iparstratégiája, amely reményeik szerint nagy lendületet ad majd az érintett szektoroknak. Előadásában arról is beszélt, hogy a gazdaság kibocsátásának növelése érdekében 2024-ben több új, az ipart segítő fejlesztési program indul majd. A kormány célja, hogy a beruházási ráta továbbra is 30 százalék körül maradjon.

Elmondása szerint az ország számára egyebek mellett gazdasági kitörési pontokat jelenthet

a fejlett élelmiszergazdaság, a korszerű gyógyszeripar, a járműgyártás, az elektromos ipar, benne az akkumulátorgyártás.

Az államtitkár szerint fontos, hogy a beáramló működő tőke magas szinten maradjon és ezzel együtt a hazai cégek külföldi befektetései is bővüljenek. Hozzátette: az elmúlt 30 év sikeres volt az ipar fejlesztése terén, a következő időszakban azonban jelentős, új geopolitikai kihívásokkal kell majd megküzdeni. Figyelmeztetett, hogy Magyarország energetikai függősége jelentős, ezért

minél előbb át kell állni a zöld energiára, ezzel is növelve az ellátásbiztonságot, továbbá elengedhetetlen a digitalizáció további fejlesztése.

Lóga Máté gazdaságfejlesztésért és nemzeti pénzügyi szolgáltatásokért felelős államtitkár pedig arról beszélt a konferencián, hogy a kormány intézkedései révén több csapdahelyzetet is sikerült elkerülnie az országnak. Megemlítette az energiacsapdát, a magas infláció előidézte kamatcsapdát és fogyasztási csapdát is, melyek ellen meglátása szerint átgondolt döntésekkel tudták felvenni sikerrel a harcot. Kiemelte, hogy Magyarország kikerült a technikai recesszióból, és az idei harmadik negyedévben már valamelyest elkezdett bővülni a hazai gazdaság.

Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Kemény szankciót jelentett be Amerika - Hogyan érinti ez a magyar gázellátást?

Kemény szankciót jelentett be Amerika - Hogyan érinti ez a magyar gázellátást?

Az Egyesült Államok újabb szankciókat vezetett be Oroszország ellen, ezúttal a Gazprombankot és további 50 kisebb-nagyobb orosz pénzintézetet célozva meg. A lépés célja, hogy tovább korlátozza Oroszország hozzáférését a nemzetközi pénzügyi rendszerhez, és megnehezítse az ukrajnai háború finanszírozását. Az intézkedések a Biden-adminisztráció utolsó hónapjában történnek, és jelentős hatással lehetnek az orosz költségvetésre, de a magyar gazdaság szempontjából is izgalmas a helyzet, mivel Magyarország évente 4,5 milliárd köbméter földgázt kap Oroszországtól, amelyet az a Gazprom szállít, akinek a szankció alá kerülő Gazprombank kezeli a pénzügyeit. Magyarország külügyminisztériuma már vizsgálja az orosz bankkal szembeni amerikai szankciók esetleges hatását, az amerikai pénzügyminisztérium azonban figyelmeztetett: aki a szankcionált bankokkal levelező kapcsolatot tart fenn, az "jelentős szankciós kockázattal" szembesülhet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×