eur:
411.36
usd:
392.46
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Nyitókép: Unsplash.com

Felrobbant a fővárosi ingatlanpiac – grafikon

2022 első három negyedévében 13 617 új lakás épült, 7,7 százalékkal több, mint egy évvel korábban. A kiadott építési engedélyek és egyszerű bejelentések alapján építendő lakások száma 25 984 volt, 16 százalékkal több, mint 2021 azonos időszakában.

Az idei év első három negyedévében 13 617 lakást vettek használatba, ami 7,7 százalékos növekedést jelent az előző év azonos időszakához képest. A fővárosban 10 százalékkal kevesebb, összesen 4533 lakás épült. Minden más településkategóriában nőtt az új lakások száma: a megyei jogú városokban 22 százalékkal, a többi városban 7,7 százalékkal, a községekben pedig 36 százalékkal több lakást adtak át, mint 2021 első három negyedévében – tájékoztatott a Központi Statisztikai Hivatal péntken.

A természetes személyek által épített lakások aránya 32-ről 37 százalékra nőtt, a vállalkozások által építetteké 67-ről 62 százalékra csökkent 2021 első három negyedévéhez képest.

Az új lakóépületekben használatba vett lakások 46 százaléka családi házban, 42 százaléka többlakásos épületben, 9,2 százaléka lakóparkban található. Ez az előző év azonos időszakához képest a családi házak esetében 8,5, a lakóparkoknál 6,7 százalékpontos növekedést, míg a többlakásos épületek esetében 15 százalékpontos csökkenést jelent – teszik hozzá.

A használatba vett lakások átlagos alapterülete 6,7 m2-rel 93,7 m2-re nőtt 2021 első három negyedévéhez viszonyítva.

A saját használatra épített lakások aránya 30-ról 35 százalékra emelkedett, míg az értékesítési céllal építetteké 67-ről 63 százalékra mérséklődött az előző év azonos időszakához képest.

Fővárosi növekedés

Az építési engedélyek és bejelentések alapján építendő lakások száma 25 984 volt, 16 százalékkal több, mint egy évvel korábban. A növekedés oka

a fővárosban megduplázódó lakásépítési kedv (99 százalékos növekedés), a többi településkategóriában stagnálás vagy enyhe csökkenés tapasztalható:

a megyei jogú városokban 1 százalékkal több, az egyéb városokban 7,3, a községekben pedig 2 százalékkal kevesebb lakás kapott engedélyt, mint az előző év azonos időszakában. Az építtetők az esetek 50 százalékában éltek az egyszerű bejelentés lehetőségével – írja a KSH.

2021 azonos időszakához képest a kiadott új építési engedélyek alapján 11 százalékkal kevesebb, összesen 11 101 lakóépület építését tervezik az országban. A tervezett nem lakóépületek száma országosan 3703 volt.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a kőolaj-előállításban érdekeltek, a távközlési szektor cégei, a feldolgozóipari gyártók (bioetanol, keményítő, napraforgóolaj), valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×