eur:
402.37
usd:
371.5
bux:
91415.63
2025. március 29. szombat Auguszta
Arrival of the storm on the countryside
Nyitókép: DEBOVE SOPHIE/Getty Images

Megjelent a rendkívüli mezőgazdasági kamattámogatási program szabályozása

Az Agrárminisztérium tisztázta közleményében a részleteket.

Az aszályveszélyhelyzeti operatív törzs döntésének megfelelően rendkívüli mezőgazdasági kamattámogatási program indul az állattartók és az aszály következtében kárt szenvedett mezőgazdasági termelők forgóeszköz-finanszírozásának megkönnyítésére, 14 százalékpont kamattámogatással – emlékeztettek.

Az agrár Széchenyi-kártya folyószámlahitel-konstrukció keretében a mezőgazdasági termelők számára a rendkívül kedvezményes kamatozású, szabad felhasználású forgóeszközhitel a KAVOSZ Zrt. által működtetett regisztráló irodákban, illetve a forgalmazó bankoknál hamarosan elérhetővé válik. A kedvezményes folyószámlahitel-konstrukciót az igazoltan aszálykárt szenvedett növénytermesztő és a tenyésztési információs rendszerben regisztrált állattartó (beleértve a halgazdálkodókat) vállalkozások igényelhetik - közölték.

A hitelfelvevők által fizetendő kamat, az Agrárminisztérium által nyújtott kiemelt, legfeljebb 14 százalékpont/év kamattámogatásnak köszönhetően jelentősen a piaci kamatok szintje alatt lesz.

A hitel akár 3 éves futamidővel is felvehető, lehetőséget biztosítva ezzel a likviditási- és jövedelmezőségi problémák kigazdálkodásához. Az AM által nyújtott kiemelt támogatás a hatályos jogszabály szerint a 2022. december 31-éig hatályba lépett új hitelek esetében vehető igénybe, a hitelkiváltásra az agrár Széchenyi-kártya üzletszabályzata szerint van lehetőség.

Fontos információ, hogy a kamattámogatás uniós támogatási jogalapjának időközben ismertté vált, várható meghosszabbodása lehetővé fogja tenni, hogy az AM egy későbbi rendeletmódosítással a támogatás alapjául szolgáló hitelek hatályba lépési határidejét - a jelenlegi tervek szerint 2023. március 31-éig - meghosszabbítsa. A kiemelt kamattámogatás elsődlegesen az ukrán válság kapcsán bevezetett átmeneti krízistámogatási jogcímen, annak feltételei hiányában csekély összegű támogatási jogcímen nyújtható – írták.

A kamattámogatás alapjául szolgáló, az ukrán válság kapcsán bevezetett uniós támogatási jogcím a mezőgazdasági termeléshez kapcsolódóan jelenleg 62 ezer euróban meghatározott keretösszege - az euró-forint árfolyam függvényében –

mintegy 60-65 millió forint 3 éves futamidejű hitel felvételét teszi lehetővé ekkora kamattámogatással.

Reálisan számolnak azzal ugyanakkor, hogy az időbeli meghosszabbítás mellett jelentősen megemelkedik a nyújtható támogatási keretösszeg, amely még magasabb összegű, kiemelt kamattámogatású hitelek felvételi lehetőségét jelenti majd a gazdálkodók számára - jelezték.

A hitelkérelmeket (igénylőlapot) az eddigiekhez hasonlóan a KAVOSZ Zrt. által működtetett regisztráló irodákban lehet benyújtani. A kiemelt támogatással működő hitel részletes feltételei a www.kavosz.hu honlapon találhatók.

A hitelkérelmekhez az aszálykár igazolása a földművelésügyi igazgatási hatáskörben eljáró megyei kormányhivatalnak az aszálykárra vonatkozó igazolásának, míg az állattartói minőség igazolása az igénylőlap benyújtását megelőző fél évnél nem régebbi kiállítási dátumú, a TIR-ben elérhető, 1350-es számú tenyészetigazoló lap másolati példányának és a kérelem benyújtásakor az azon szereplő adatok valóságnak történő megfeleléséről szóló nyilatkozatnak a benyújtásával történik.

Az Agrárminisztérium szándéka szerint ez a rendkívül kedvezményes hitelkonstrukció hozzájárul a mezőgazdasági termelőket idén ért nehézségek kezeléséhez és a termelés megnövekedett forgóeszközigényének hatékony finanszírozásához, ezzel végső soron az élelmezésbiztonság megőrzéséhez – tudatták.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk

Száj- és körömfájásjárvány - Irgalmatlan szigor lép életbe az állatok terén

Például minden korlátozás alá eső terület esetében érvényes, hogy azokba fogékony állatokat tilos beszállítani, valamint az állatokat kivinni onnan.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
Uniós pénzek tűnnek el a bürokrácia útvesztőjében – meglepő parlamenti jelentés készült

Uniós pénzek tűnnek el a bürokrácia útvesztőjében – meglepő parlamenti jelentés készült

Az Európai Unió költségvetésében párhuzamosan két jelentős cél is hangsúlyosan megjelenik: az innováció ösztönzése és a regionális egyenlőtlenségek csökkentése. Bár a Horizont Európa és a Kohéziós Politika külön logika mentén működik, a döntéshozók évek óta próbálják összekapcsolni a két forrásrendszert, hogy azok hatékonyabban támogassák egymást. A cél világos: a kutatási kiválóság ne csak a fejlettebb térségek kiváltsága legyen, hanem a leszakadó régiókban is érvényesüljön. Ennek érdekében az EU jogi és adminisztratív eszközökkel is ösztönözni próbálja a szinergiákat, például a források kombinálását vagy a közös pályázati mechanizmusokat – egy friss, az Európai Parlament számára készült jelentés azonban arra figyelmeztet, hogy a gyakorlatban továbbra is komoly akadályok gátolják a két támogatási forma összehangolását, a problémával pedig az Európai polgári vitacsoportok most kezdődő ülésein is hangsúlyosan foglalkoznak.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. március 29. 15:14
×
×
×
×