Sárospataki Albert, a Billingo vezérigazgatója az InfoRádióban azt mondta: az új katába nagyságrendileg a vállalkozók 20 százaléka regisztrált át, viszont 63 százalék átalányadózó lett. A felmérésben résztvevők 10 százaléka vagy bejelentett teljes állású pozíciót választott, vagy céget alapított, vagy pedig teljesen elhagyta a vállalkozói létet.
A katás vállalkozások januártól júliusig havonta átlagosan 14,6 milliárd forintot számláztak. Ez augusztusban jelentősen emelkedett: plusz 21,9 milliárd forinttal egészen 36,5 milliárd forint értékre. Ez egy az átlagos hónaphoz képest 2,5-szeres növekedésnek felel meg.
A szakértő szerint ez egyértelműen annak köszönhető, hogy a vállalkozók "kikatázhatták" magukat, tehát nem év végéig, hanem augusztus 31-ig élt a 12 millió forintos lehetőség. "Nagyon sokan éltek ezzel, és úgy állapodtak meg a partnereikkel, hogy ezeket a munkákat kiszámlázzák" – mondta Sárospataki Albert.
Mint mondta: a vállalkozások közül kevesen érték el a 12 millió forintos határösszeget. Nyolc és 12 millió forintig nem egészen húsz százalékuk ért, legtöbben 2 és 5 millió forint között számláztak ki január 1. és augusztus 31. között. A 12 millió forintos keretet mindössze 3,3 százalék lépte túl. Megjegyezte: nem mindenki volt alanyi adómentes, tehát lehet, hogy valaki eleve áfásan számlázott.
Az eddigi méréseik szerint, a 2021-es adatok alapján nem érték el átlagban még az ötmillió forintos kiszámlázott összeget sem. "Tehát ha az összes katás ügyfelünket nézzük, és vonunk egy teljes átlagot 2021-re, akkor nem egész ötmillió forint volt az átlag, amit egyébként kiszámláztak. Úgyhogy elmondható, hogy ezek valóban kisvállalkozók voltak" – tette hozzá.