Csúcskonferenciára ("Magyarorszég újraindul") gyűltek össze a koronavírus-válság alkonyán, az újraindulás küszöbén a Világgazdaság szervezésében a legfontosabb gazdasági döntéshozók, köztük Matolcsy György jegybankelnök, Varga Mihály pénzügyminiszter és Orbán Viktor miniszterelnök.
Elsőként Matolcsy György állt elő gondolataival.
"Ebben az évben újraindul és helyreáll a gazdaság szinte teljes egésze"
- jelentette be. "Először talán Amerika, már a második negyedévben, mi a harmadik negyedévben. Tehát a világ egy nagy összetett válságot viszonylag gyorsan kihever."
Szerinte a helyreállítási időszükséglet ez alkalommal kisebb volt, mint a 2008-2009-es válság után.
Értékelése szerint uniós viszonylatban a foglalkoztatás szerint kiváló volt a válságkezelés teljesítménye, a béreknél is, a legjobbat azonban
a magánszektor hitelezése
terén nyújtotta, a beruházások maradtak el a várakozásoktól.
Matolcsy György ezt követően régiós összehasonlításban mutatta be a magyar válságkezelés sikerességét.
"Az elmúlt két uniós költségvetési ciklusban kétszer tízezermilliárd forintot kaptunk az uniót, most másfél év alatt belülről közel ugyanannyi forrást mozgósítottunk, tehát a megoldás mindig belül van" - mutatott rá.
Hogy a koronavírus-válság miért nem okozott pénzügyi krízist is, arról azt mondta, a nemzeti kormányok és jegybankok tanultak a korábbi hibákból, és a foglalkoztatást tartották szem előtt elsősorban, és megőrizték a korábbi válság utáni talpra állás eredményeit.
Szerinte elérhető a jövő évre a 3 százalékos költségvetésihiány-cél, ám ennek ára lesz:
a gyors helyreállás inflációval jár,
amit a jegybank a maga eszközeivel azért igyekszik letörni egy "monetáris politikai félfordulattal", vagyis
"kamatemelési ciklus indulhat el",
akár már júniustól.
A Növekedési hitelprogram következő programjaként zöld otthon program is indulhat - jegybanki közreműködéssel -, és indítványozta, kezdődjön meg a Széll Kálmán-terv III.
Matolcsy György felidézte, 2020-ban "még nem tudtunk a kanyarban előzni", de lehetőség van rá, "ehhez néhány háborút, csatát meg kell nyerni", fel kell gyorsítani a digitális és zöld átállást:
- digitális pénzügyi átállás jön
- részt kell venni Ázsia és Kína gazdasági felemelkedésében
- növelni kell az okosberuházások arányát, az építési beruházások arányát vissza kell szorítani az okosberuházások ("immateriális beruházások") javára
- adatreformra van szükség ("az adat az új olaj").