eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Forrás: Pexels.com

Valamiért elakadt a home office-törvény

Csúszásban van az Országgyűlés az otthoni munkavégzést szabályozó törvényjavaslat elfogadásával, holott a részletekről alapvetően már megállapodtak a kormány, a munkaadók és a szakszervezetek képviselői – mondta az InfoRádiónak a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének főtitkára.

Az a megközelítés, amit a kormány mellett a munkáltatók és munkavállalók egyaránt támogatnak, hogy a törvényalkotó a távmunka szabályozását a már meglévő Munka törvénykönyvbe építené be, azt is sugallja, hogy itt nemcsak a home office-ról van szó, hanem minden olyan munkavégzésről, amit a munkahelytől távol végez a munkavállaló, tehát nem feltétlenül az otthonában – emelte ki az InfoRádiónak Perlusz László.

Az előzetes egyeztetések alapján nagy volt az egyetértést azt illetően, hogy

az otthoni munkavégzést honorálni kellene,

miután az plusz költségeket jelent a munkavállalónak. A VOSZ tudomása szerint az szerepel a tervezetben, hogy a minimálbér 10 százaléka elejéig a munkaadó egy átalánydíjas költségtámogatást, illetve költségelszámolást alkalmazhat, minden további adminisztratív kötöttség és számlabehozatal előírása nélkül, a munkavállaló részére.

A javaslat mielőbbi elfogadása azonban egyre égetőbb, mert bár a kisebb, egy-két fős cégek viszonylag rugalmasak, de egy több száz vagy ezer fős vállalatnál komoly bonyodalmakat okozhat, ha nincs pontosan leszabályozva az otthoni munkavégzés.

A felelősségi körök esetében szabályozandó például, hogy a munkavállaló milyen szoftvereket használhat, vagy hogy az adatérzékenységre, az üzleti titkokra milyen előírásoknak kell vonatkozniuk. Eltérő feladatvégzésnél ugyanis eltérő titokvédelmi, bizalmi szabályokat kell alkalmazni. Perlusz László hozzátette, a munkavédelem területén különösebb felelősségmegoszlásról nincs szó, de azért nem mindegy, hogy meddig tart a munkaadó felelőssége. Vagyis nagyon

sok olyan részletkérdés van, amiben meg kell állapodni, és amit legalább keret jelleggel szabályozni szükséges.

Az illetékes államtitkárság tájékoztatása szerint a szabályozás – az egyeztetett alapelvek alapján – elkészült, de az elfogadás csúszásának pontos okai nem ismertek. A főtitkár elképelhetőnek tartja, hogy a versenyszférát össze kell hangolni valamilyen mód a közszférával, miután ezek esetében eltérő a home office jellege, de megeshet, hogy a törvényalkotási dömping miatt sorolódott a háttérbe.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×