eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 22. péntek Cecília
A Raiffeisen Bank Zrt. logója a belvárosi Akadémia utcában 2014. január 8-án. A Magyar Hírlap értesülése szerint a magyar tulajdonban lévő Széchenyi Kereskedelmi Bank ajánlatot tett az osztrák Raiffeisen magyar leánypénzintézetére.
Nyitókép: MTI/Bruzák Noémi

Van, ami már rutin járványvédelmi intézkedés a bankoknál

Már februárban megkezdték a felkészülést, egyelőre döntően a dolgozók és az ügyfelek védelmére, megelőzésre koncentrálnak, de zajlik a karantén alatti zökkenőmentes működés előkészítése is. Nagy könnyebbség lesz az azonnali fizetési rendszer és a digitális ügyintézés.

Sokféle járványvédelemmel kapcsolatos kockázatra kell készülniük a hazai bankoknak is. A Napi.hu körképe szerint ezekből egyelőre a dolgozók és ügyfelek megbetegedésének megelőzését elősegítő gyakoribb takarítás és fertőtlenítők kihelyezése mellett a külföldi utazások, külföldi delegációk fogadásának visszafogása, hazatérve az önkéntes két hetes karantén kérése a dolgozóktól, illetve a hosszabb távú távmunkára való áttérés lehetőségének biztosítása már február óta napi gyakorlat a legtöbb hazai pénzintézetnél. A dolgozók számára utazási korlátozást eddig a CIB, az OTP, az Erste vezetett be, fertőzött területről való hazaérkezés utáni home office-t a CIB, az Erste - utóbbi a családtagok hazaérkezése esetén is - és a Takarékbank kér.

Jó néhány banknál - a Budapest Banknál, a CIB-nél, a Raiffeisennél, az Ersténél, az OTP-nél és a Takarékbanknál is - fokozták az elmúlt hetekben a fertőtlenítő takarításokat - és több pénzintézet is kihelyezett kézfertőtlenítőket a fiókjaiban, de a CIB-nél az arcmaszkok is készenlétben állnak szükség esetére.

Mindenhol operatív törzsek alakulnak és pandémiás protokollok készültek arra az esetre, ha rohamosan terjedni kezdene a járvány.

Ez többek között azért fontos, mert a bankok esetében nem lehet minden munkavállalót távmunkára kérni, hiszen a rendszereknek működni kell, az embereknek, a cégeknek hozzá kell férniük virtuálisan és a való életben is a pénzükhöz, vannak olyan telephelyek - például az adatközpontok - amelyeket folyamatosan felügyelni kell. Esetleges karantén esetén gondoskodni kell a fiókok megfelelő őrzéséről is.

A lap szerint a bankok többsége nem árulja el, hogy a munkatársak mekkora hányadát küldheti haza a működés veszélyeztetése nélkül, bár a belső rendszerekhez való biztonságos távoli hozzáférés érdekében komoly fejlesztések voltak az utóbbi időben. E téren a legkönnyebb helyzetben a Gránit Bank van, mivel a dolgozók 80 százalékával megteheti ezt, ugyanis szinte minden szolgáltatását online is lehet igényelni, fiókja pedig csak egy van, emellett egy ügyfélközpontot működtet még. A bank szerint a többi, bejárós munkakörben is képesek minimalizálni a fertőzés kockázatát. Az MKB-nál a krónikus, tartós légúti megbetegedésben, rosszindulatú megbetegedésben szenvedő, valamint autoimmun betegséggel élő munkatársak, kismamák, a 60 év feletti munkatársak munkavállalók otthoni munkavégzésének biztosítása elsődleges prioritás.

A digitalizáció segíthet

Ha eddig fiókba járt ügyet intézni, a koronavírus kiváló apropó lehet arra, hogy hozzászokjon az online, vagy telefonos ügyintézéshez - ajánlják a hitelintézetek az ügyfeleiknek. Igaz, ehhez sok helyütt először egy bankfiókban kell elintézni a szükséges engedélyeket és kódokat. A Gránitnál mindent el lehet így intézni, még a babaváró támogatást is, de sok másik banknál is működik az online számlanyitás és a személyihitel-igénylés.

A lap szerint az egyéb interakciókat is interneten keresztül javasolja lebonyolítani a bankszövetség. Ha például valaki állásinterjúra készül egy bankba, azt ajánlják, lehetőleg Skype-on vagy valamilyen más hasonló eszközön keresztül bonyolítsák le az interjút, és ne személyesen. A bankok saját munkatársaikat sem szívesen eresztik össze nagyobb tömegben,

több bank jelezte, hogy elhalasztja nagyobb rendezvényeit, sőt még az oktatások egy részét is a következő hetekben.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Szépen zárt Amerika

Szépen zárt Amerika

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×