Az állampapírból, amit korábban Nemzeti Kötvény néven említettek, 100 milliárd forintot terveznek kibocsátani, minden héten új sorozatot lehet majd jegyezni. A kamatot nem pénzben fizetik, hanem új MÁP+-t írnak jóvá a számlán, aminek a kamatozása elölről kezdődik. Megfelelően az eddigi híreknek, fix, sávos kamatozású lesz a papír.
A kibocsátási tájékoztatóból most kiderült, hogy
- az első jegyzési időszak június 3-án indul és június 7-éig tart. N2024/01 sorozatszámmal indul az első sorozat.
- A címlet egy forint lesz, tehát bármilyen kis összeget be lehet fektetni.
- Az első kamatfizetés 2019 december 11-én lesz, ezután pedig 2024-ig minden évben június 11-én, az alábbi táblázat szerint.
- Lesz, amikor ingyen visszaváltható: az állampapír-forgalmazók napi vételi árfolyamot jegyeznek a MÁP+-ra, de a kamatfizetés napját követő öt munkanapos időszakban ez a vételi árfolyam 100% lesz, tehát veszteség nélkül lehet visszaadni a papírt.
-
Összesen nyolc bank (CIB, Gránit, K&H, Takarékbank, OTP, MKB, Raiffeisen és az UniCredit), három brókercég (Concorde, Equilor, Erste), valamint a Magyar Államkincstár forgalmazza majd a MÁP+-t, továbbá a postákon is értékesíteni fogják.
- A MÁP+ nemcsak a magyaroknak, de külföldieknek is jó befektetés lehet, mivel devizakülföldi magánszemélyek is megvásárolhatják majd.
A Portfolio számításai szerint
- az 5 éves PMÁP-nál addig vonzóbb a MÁP+, amíg az 5 éves futamidő során figyelembe vett inflációs ráták átlaga 3,25% alatt lesz,
- a 3 éves PMÁP-nál pedig addig, amíg a 3 éves futamidő során figyelembe vett inflációs ráták átlaga 3,03% alatt lesz. Eközben
- az 1 éves MÁP kamata nem függ az inflációtól, jelenleg ennél egyértelműen magasabb hozamot nyújthat az új állampapír.