eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Az Ausztriában bevezetett fokozott gépjármű-ellenőrzés miatt toródás az M1-es autópályán Mosonmagyaróvár közelében 2015. augusztus 31-én. Johanna Mikl-Leitner osztrák belügyminiszter bejelentette, hogy Ausztria megszigorította a fellépést az embercsempészek ellen.
Nyitókép: MTI/Krizsán Csaba

Jobban növekszik az import az exportnál

A Központi Statisztikai Hivatal friss - februári - adatokat közölt éves összevetésben.

Februárban az export euróban számolt értéke 6,2, az importé 7,3 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, a 816 millió euró külkereskedelmi mérlegtöbblet 26 millióval elmaradt a tavaly februáritól, de tavaly június óta a legnagyobb volt - jelentette második becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal csütörtökön.

Az adatok eltérnek az április 8-án kiadott első becsléstől, amely szerint a februári export 6,9 százalékkal nőtt, a behozatal 7,0 százalékkal emelkedett. Az először becsült 891 millió eurónál az aktívum is kisebb lett az export mérsékeltebb és az import nagyobb növekedési üteme miatt.

Az év első két hónapjában az export 6,4, az import 8,5 százalékkal múlta felül az előző évit.

Az 1,208 milliárd euró exporttöbblet 241 millió euróval maradt el a tavalyitól.

A kéthavi aktívum döntően a gépek, szállítóeszközök kereskedelmének 2,138 milliárd euró exporttöbbletéből eredt, amiből 1,608 milliárd euró a közúti járművek kivitelének 13,7 százalékos és importjának 4,0 százalékos növekedésének különbözetéből származott. Az energiafejlesztő gépek és berendezések kereskedelme 638 millió euró többletet hozott annak ellenére, hogy az export 2,6 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, míg az import 3,7 százalékkal nőtt.

Az élelmiszerexport 9,2 százalékos és az import 9,0 százalékos növekedésből 387 millió exporttöbblet keletkezett, amiből a gabonakereskedelem 272 milliót termelt meg.

A feldolgozott termékek exportja euróban alig 0,3, az import viszont 5,8 százalékkal nőtt a múlt év első két hónapjához mérve, emiatt 617 millió euró deficitet termelt az árucsoport. A deficithez 631 millió euróval járult hozzá a vas, acél, színes- és egyéb fémek importtöbblete, míg a gyógyszerexport 11,0 és az import 3,3 százalékos nüvekedésének eredőjeként 199 millió, a gumigyártmányok forgalma 137 millió aktívumot hozott.

Az energiaimport euróban 35,0 százalékkal emelkedett és 1,317 milliárd euróba került, amiből 792 millió euró deficit származott.

A kőolaj és kőolajtermékek importjának 30,9 százalékos növekedése és az export 10,4 százalékos csökkenése 452 millió euró deficitet okozott, a gázkereskedelemből 171 millió, a villamosenergia-forgalomból 131 millió deficit származott az év első két hónapjában.

Az Európai Unió országaiba 8,4 százalékkal nőtt az export és 3,8 százalékkal az import,

míg az unión kívüli országokba 2,0 százalékkal csökkent az export, míg az import 24,3 százalékkal nőtt euróban számolva. Az uniós forgalomból 2,4 milliárd euró aktívum, az unión kívüliből 1,205 milliárd euró deficit származott az idei év első két hónapjában.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×