eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília

Egyre több a névtelen feljelentő Magyarországon

Egyre többen jelentenek a hatóságnak névtelenül - évet értékelt a GVH.

A Gazdasági Versenyhivatal tavaly összesen 5,4 milliárd forintnyi bírságot rótt a kartellező és versenyjogot sértő cégekre. A legtöbb probléma a közbeszerzéseknél van, de egyre több esetet jelentenek a plakátkampánnyal felvezetett Kartell chat nevű rendszerben is. Közzétette éves beszámolóját a hivatal - írja a Napi.hu.

Tavaly összesen 112 ügyben kezdett új vizsgálatban a Gazdasági Versenyhivatal (GVH), melyek közül 43 esetben tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatban, 9 esetben versenykorlátozó megállapodások ügyében, kétszer erőfölénnyel való visszaélés miatt indítottak eljárást, 58 alkalommal pedig az összefonódásokat ellenőrizték. A szervezet célja a versenyhelyzet óvása volt, kiiktatva az átverős fogyasztói tájékoztatásokat, vagy a piac leosztását, netán az oligopol, monopol helyzeteket.

Még az előző évről több zajló ügy átcsúszott 2016-ra, így összesen 130 vizsgálatot zárhattak le. Ezekben az ügyekben összesen 5,36 milliárd forintnyi bírságot szabtak ki. Ennek majdnem a 85 százalékát, mintegy 4,5 milliárd forintnyi büntetést a fogyasztói döntések tisztességtelen befolyásolása miatt rótták ki. A gazdasági fölénnyel való visszaélések összetétele csak 88 millió forintot tett ki, összefonódásokért csak 15 millió forintot büntettek, ott is a késedelmesen benyújtott kérelmek miatt - derül ki az Országgyűlésnek leadott beszámolóból.

Megszaporodtak az informátorok

Tavaly debütált a Gazdasági Versenyhivatal kartellellenes kampánya: utcai plakátokon hirdették, hogy a piac felosztása bűncselekmény. Eleve kétséges volt, hogy a kartellezők mennyire járnak a fő hirdetési helyek környékén, így a tömegközlekedési csomópontoknál, a hivatal szerint a bevezetett Kartell Chat nevű rendszer az információszerzés fontos terepe lett. Igaz, összesen 2 eljárást lehetett ez alapján egyáltalán előkészíteni úgy, hogy 20 megkeresés érkezett a GVH-hoz innen. A korábban is létező, informátori díjas rendszerben összesen 1 darab bejelentésből lett ügy.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×