Várhatóan nem szavazza meg jelenlegi formájában az Országgyűlés a munka törvénykönyvének módosítását –értesült a napilap. Korábban mind a munkavállalói, mind a munkaadói oldal élesen bírálta a törvénytervezetet, mivel benyújtását nem előzte meg szélesebb körű érdek-képviseleti egyeztetés.
Cseresnyés Péter, a Nemzetgazdasági Minisztérium munkaerőpiacért és képzésért felelős államtitkára fogadta a Liga Szakszervezetek és a Munkástanácsok elnökét egyeztetéseket ígérve,
a szakszervezetek pedig már el is készítették javaslataikat.
Eszerint kikerülne a tervezetből a jelenlegi egyéves munkaidőkeret három évre hosszabbítása, mert átláthatatlanná, kaotikussá tenné a már most is nehézkes munkaidő-kezelést, és az uniós irányelvekkel sincs maradéktalanul összhangban. Jelenleg már a két-három hónapos munkaidőkeret megállapítása is jelentős adminisztrációs terhet jelent. Kizárólag abban az esetben lenne elfogadható a 36 hónapos keret, ha a jelenleg jellemző vállalati kollektív szerződések helyett ágazati vagy országos szintű megállapodásokat lehetne tető alá hozni, erős, a munkavállalókat védő garanciákkal.
A szakszervezetek kihúznák a jelenlegi javaslatból azt is, hogy a munkavállaló hozzájárulásával is módosítható a munkaidő-beosztás, mivel súlyos visszaéléseket eredményezhet, hogy a dolgozó milyen nyomásgyakorlás után adja hozzájárulását.
A szakszervezetek szintén kifogásolják a kötelező pihenőnapra vonatkozó rendelkezést. A tervezet havonta legalább egy pihenőnap kiadását írja elő, tehát a munkaidőkeretben foglalkoztatottakat a munkaadó akár arra is kötelezheti, hogy heteket dolgozzanak végig folyamatosan, pihenés nélkül. A szakszervezetek ezért legalább heti két pihenőnap beiktatását javasolják.
A munka törvénykönyve egyéni képviselői módosító javaslatát a múlt héten kezdték tárgyalni a honatyák, ezután szinte az összes, hazánkban működő szakszervezet elhatárolódott a kezdeményezéstől. Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter arról beszélt, osztja a szakszervezetek aggodalmát és támogatja a szélesebb körű konzultációt.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló hírekről, vagy elmondaná a véleményét, lájkolja az InfoRádió Facebook-oldalát!