eur:
408.05
usd:
375.07
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Bozóttűz pusztít az Új-Dél-Wales állambeli Woodford település környékét 2019. november 8-án. Ausztráliában az idén szokatlanul korán és hevesen kezdődtek a bozóttüzek, amely az enyhe télnek és a kontinenst évek óta sújtó rendkívüli aszálynak a következménye. Új-Dél-Walesben 15 helyen készültséget rendeltek el.
Nyitókép: MTI/EPA/AAP/Dan Himbrechts

A legrosszabb félelmeket is felülmúlta az ausztrál erdőtüzek őríjtő pusztítása

Az eddig véltnél csaknem háromszor annyi, közel hárommilliárd állatot érintettek a 2019–2020-as ausztrál erdőtüzek a Természetvédelmi Világszervezet (WWF) legújabb becslései szerint.

Eszerint az erdő- és bozóttüzek 2,46 milliárd hüllőt, 180 millió maradat, 143 millió emlőst és 51 millió békát pusztítottak el vagy űztek el élőhelyéről. A becslés nem terjed ki az állatok olyan csoportjaira, mint a gerinctelenek, a halak vagy a teknősök.

A krízis csúcspontján, januárban a kutatók úgy becsülték, hogy 1,25 milliárd állat pusztult el csak Új-Dél-Wales és Viktória államban. Az új becslések azonban már nagyobb területet vesznek számításba, szeptember és február között összesen mintegy 11,46 millió hektárt perzseltek fel a lángok.

„Már januárban is szinte elképzelhetetlen volt a 1,2 milliárd elpusztult és elűzött állat.

Ez az új eredmény a legrosszabb várakozásainkat is felülmúlja”

– mondta Arnulf Köhncke, a WWF Németország fajmegőrzési szakértője.

Dermot O'Gorman, a WWF Ausztrália igazgatója „az újkor történetében az állat- és növényvilág egyik legnagyobb katasztrófájának” nevezte a történteket.

Azok az állatok is elpusztulhatnak még a következményektől, amelyek egyébként megmenekültek a lángok elől, hiszen

eltűnt az élőhelyük, a táplálékforrásaik, fészkelőhelyeik és búvóhelyeik.

„Az ausztráliai rekordtüzek normalitássá válhatnak és csak ízelítői lehetnek annak, mi vár ránk, ha nem sikerül a globális hőmérséklet emelkedését 1,5 Celsius-fok alatt tartani” – figyelmeztetett a veszélyre Köhncke.

A jelentésen a WWF Ausztrália megbízásából különböző egyetemek és a BirdLife Australia állatvédő szervezet tíz tudósa dolgozott.

2019 augusztusa és 2020 márciusa között az erdőtüzek nyolc ausztrál államban és régióban mintegy 12 millió hektárnyi területet pusztítottak el, 34 ember életét vesztette.

Februárban a hatóságok

113 olyan állatfajt azonosítottak, amelynek sürgős segítségre van szüksége

az erdőtüzek miatt. A listán szereplő szinte összes faj elveszítette élőhelye legalább 30 százalékát a mérsékelt övi erdőkben és füves területeken Ausztrália déli és keleti részén.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×