Infostart.hu
eur:
365.26
usd:
315.36
bux:
150666.43
2026. augusztus 30. vasárnap Rózsa

Bátran harcol az életéért a fél aggyal élő kislány

Ahogy a kortársai, Keeley Green is gyors felfogású és csintalan, szereti a zenét és a társait ugratni. Keeley azonban nem olyan, mint a kortársai - neki ugyanis csak fél agya van.

A most ötéves ausztrál kislánynak műtéttel kellett eltávolítani a bal agyféltekéjét, amikor 16 hónapos volt, mert egy olyan ritka neurológiai rendellenességgel született, amely akaratlan rángásokat okozott.

A gyógyulása a vártnál sokkal jobban alakult, így a szülei ma már bíznak abban, hogy a kislány majdnem normális életet élhet majd. "Nem támasztunk vele szemben követelményeket - az ér el, amit akar" - magyarázta az édesanyja, a 26 éves Amanda, aki elismeri: el sem tudták képzelni, hogyan élhet valaki fél aggyal.

Keeley rángásai már az anyaméhben elkezdődtek, két hetes korában pedig megállapították, hogy ezt a hemimegalencephaly nevű, ritka neurológiai betegség okozza: az agy egyik féltekéje sokkal nagyobb, mint a másik. Ez okozza a rohamokat, amelyből a kislánynak több száz is volt naponta. A súlyosabb rohamok alatt nem kapott levegőt.

A betegség gyógyíthatatlan, így nem volt más megoldás, mint a bal agyfélteke eltávolítása. Ez szabályozza azonban részlegesen a mozgást és a beszédkészséget, a jobb oldali látást. Keeley azonban az orvosokat is meglepte, mert saját jelbeszédet alakított ki, amelynek segítségével tud kommunikálni, ki tud ejteni néhány szót is.

Ami még meglepőbb: megerősödött annyira, hogy járókeret segítségével fel tud állni, így hetente kétszer napi két órát tölthet az óvodában.

Címlapról ajánljuk
Európa függetlenebb lett az orosz gáztól, ám érzékenyebb a világpiacokra

Európa függetlenebb lett az orosz gáztól, ám érzékenyebb a világpiacokra

Az orosz gáz visszaszorítása megváltoztatta az európai gázárak dinamikáját is. 2011-2021 között az európai havi gázárváltozások ingadozásának 75 százalékát, 2022 után már 94 százalékát magyarázta a globális gázár-index megváltozása. A számot óvatosan kell értelmezni, mert a használt globális index maga is tartalmaz európai árat. A tendencia mégis fontos kérdést vet fel: lehet-e egyszerre diverzifikáltabb az ellátás és globalizáltabb a kockázat?
inforadio
ARÉNA
2026.08.31. hétfő, 18:00
Bauer Bence
a Mathias Corvinus Collegium Magyar–Német Intézet az Európai Együttműködésért igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×