eur:
392.27
usd:
366.85
bux:
67039.3
2024. április 27. szombat Zita
Hands of the prisoner on rusty bar of window and old grungy prison cell wall, concept of justice and horror
Nyitókép: holwichaikawee/Getty Images

Hosszú fegyházévek várhatnak a két nyaklánckitépőre – videó

A két férfi összesen négy idős, több esetben betegségeik miatt is nehezen közlekedő sértettet támadott meg a nyakláncaik megszerzése érdekében, főleg lépcsőházakban.

A megállapított tényállás szerint a vádlottak – egy 30 és egy 32 éves férfi – 2020 szeptember–októberében összesen négy időskorú, és a bűncselekmény elhárítására jellemzően betegségeik miatt is korlátozottan képes asszonyt támadtak meg. A nyakukból az arany nyakláncaikat, több esetben medállal együtt kitépték, majd a megszerzett értékkel elmenekültek.

A férfiak módszere az volt, hogy a hazafelé tartó sértettet követték, majd egyikük bement a sértett után a lépcsőházba, megszólította az asszonyt, ezután pedig egy hirtelen mozdulattal kitépte az ékszert a nyakából. A másik vádlott mindeközben – a gyors menekülés érdekében – a lépcsőház bejárati ajtaját nyitva tartotta, és figyelt, ezzel segítve a bűncselekmény elkövetését. A vádlottak futva távoztak a helyszínről – olvasható a Fővárosi Főügyészség sajtóközleményében.

A férfiak egy II., egy VI. és egy XI. kerületi lépcsőházban követték el a bűncselekményeket, a harmadik-negyedik esetben már bűnszövetségként működve.

Egy további esetben az utcán támadtak rá áldozatukra. A XIII. kerület, Victor Hugo utcában, egy boltból hazafelé tartó, idős kora és betegségei miatt lassan járó asszony nyakából tépték ki a nyakláncát, ami azonban kicsúszott a támadó kezéből, és a sértett ruházatába esett. A férfiak ekkor értékek nélkül menekültek el a helyszínről.

A vádlottak a sértettektől összesen csaknem 700 ezer forint értékben zsákmányoltak ékszereket, ezen túl a kísérleti szakban maradt bűncselekménynél is több mint 150 ezer forint volt a veszélyeztetett érték.

A legidősebb sértett 81 éves volt a cselekmény idején. Ő a támadójától megpróbálta a nyakláncát visszaszerezni, megindult a vádlott felé, egyik kezével megragadta a ruháját, míg a másik kezével megpróbálta becsukni a lépcsőház ajtaját. A férfi ekkor a nyaklánc megtartása érdekében, az időskorú sértettet visszalökte, majd a bűncselekményt segítő társával együtt elmenekült.

A többszörösen büntetett vádlottakkal szemben a Budapesti XI. és XXII. Kerületi Ügyészség rablás és több rendbeli kifosztás miatt nyújtott be vádiratot az illetékes bíróságra.

Az ügyészség indítványa alapján a bíróság mindkét férfit fegyházbüntetésre ítélte, egyiküket, a 30 éves férfit 18 évre, emellett megszüntette egy korábbi feltételes szabadságát, és megállapította, hogy jelen büntetésből feltételes szabadságra nem bocsátható. Társával szemben 12 év fegyházat szabott ki a Budai Központi Kerületi Bíróság, és elrendelte egy korábbi felfüggesztett büntetés végrehajtását. A bíróság vagyonelkobzást is elrendelt a vádlottakkal szemben és kártérítés megfizetésére is kötelezte őket.

Az ítélet nem jogerős, a vádlottak és védőik fellebbezéssel éltek. A két férfi jelenleg is letartóztatásban van.

Címlapról ajánljuk
Versenyfutás az idővel: hat napja semmi nyoma az eltűnt autista német kisfiúnak

Versenyfutás az idővel: hat napja semmi nyoma az eltűnt autista német kisfiúnak

A hét eleje a különböző mentőszolgálatok több száz tagja keresi a hétfő este az alsó--szászországi Bremervördében eltűnt hatéves kisfiút. A rendkívüli erőkkel l folyó kutatást nehezíti, hogy a hatéves Arian autista. Ez az oka annak, hogy a felkutatására a hatóságok a legkülönbözőbb eszközöket vetik be, és az autizmus szakértőivel is konzultálnak. Szombat délutánig azonban még semmi eredmény nélkül, de nem adták fel a reményt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.29. hétfő, 18:00
Csányi Sándor
az OTP Bank elnök-vezérigazgatója
Hamarosan örökké élhetünk?

Hamarosan örökké élhetünk?

Egy furcsa és stagnáló társadalomhoz vezetne, ha az emberek még 120 évesen is élnének – véli Venki Ramakrishnan, Nobel-díjas molekuláris biológus. A „Miért halunk meg: Az öregedés új tudománya és a halhatatlanság keresése” című könyv szerzője szerint ráadásul irreális elképzelése az, hogy halálunkig megmaradnak szellemi képességeink. Ezért is int óvatosságra a biológiai törvényekkel dacoló öregedéskutatásokkal kapcsolatban, amelyekből egyre több indul, és nemcsak a technológiai fejlődés adta lehetőségek miatt. Azért is, mert a világ legnagyobb részén egyre nő a várható élettartam, aminek egészen a gazdasági és társadalmi következményei lesznek. Nem a lehető leghosszabb élet tehát a legfontosabb célja ezeknek a kutatásoknak, hanem lehető leghosszabb viszonylagos egészségben eltöltött élet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×