A BKV Zrt. 2019-ben lezajlott, informatikai és üzemeltetési feladatok elvégzésére kiírt közbeszerzési eljárása szabályosan, a jogszabályi előírásoknak megfelelően történt - írjűk a cég küzleményében.
Nemcsak az ügyben később lefolytatott belső vizsgálatok nem állapítottak szabálytalanságot, hanem mind az eljárást, mind a 2024-es szerződéshosszabbítást nemzetközileg elismert cégek támogatásával és folyamatos vizsgálata mellett végezte el a társaság. A 2019-es közbeszerzésen nyertes céggel kapcsolatban később nyomozás indult, abban vádemelésre is sor került, azonban a nyomozó hatóságok, illetve
az ügyészség a BKV esetében nem állapította meg a fiktív számlázás gyanúját.
Büntetőjogi felelősség sem a BKV Zrt.-vel, sem Bolla Tibor volt vezérigazgatóval szemben nem merült fel.
A 2019-es informatikai közbeszerzési eljárás támogatására a BKV az egyik legtekintélyesebb nemzetközi tanácsadót, a PricewaterhouseCoopers-t (PwC) kérte fel. A PwC részt vett a műszaki tartalom összeállításában, a pályázati kiírás kidolgozásában, a bírálati folyamatban és a szerződéstervezet előkészítésében is, valamint a teljes beszerzési folyamatot is támogatta. A nyílt uniós közbeszerzési eljárás során – bár a PwC előzetes piaci felmérése több, alkalmas potenciális szereplőt is azonosított – végül csak a Sys IT Services Kft. adott be pályázatot, alvállalkozóként bevonva a T-Systems és a 4IG cégeket.
Az egyszereplős eljárás miatt a BKV tárgyalási pozíciói gyengültek, azonban a PwC véleménye szerint az ajánlati ár nemhogy kiugróan magas nem volt, hanem a piaci helyzetnek megfelelő értéknél kedvezőbb volt.
A 2019. június 28-án megkötött, 5+5 éves keretszerződés 2024-es hosszabbítását megelőzően annak konstrukcióját és árazását az ugyancsak a legtekintélyesebb nemzetközi tanácsadók közé tartozó Ernst & Young vizsgálta. Azt állapították meg, hogy a piaci benchmark során vizsgált, általános szolgáltatáshoz kapcsolódó feladatok árazása piaci mércével nem kiugró, illetve amennyiben a BKV a vizsgált feladatokat házon belül tervezné elvégezni, a jelenlegi feltételek mellett feltehetően jelentősen magasabb költséggel tudná azt megoldani.
A 2019-es közbeszerzésen nyertes céggel szemben indult nyomozásban a hatóságok a BKV esetében nem állapították meg a fiktív számlázás gyanúját, büntetőjogi felelősség sem a BKV Zrt.-vel, sem Bolla Tibor volt vezérigazgatóval szemben nem merült fel. A Sys IT Services Kft.-hez kapcsolódó büntetőeljárásnak a BKV nem részese.
Éppen ezért a BKV visszautasít minden, a napokban a sajtóban megjelent, minden alapot vagy bizonyítékot nélkülöző korrupciógyanút.