eur:
407.55
usd:
357.73
bux:
0
2025. április 20. vasárnap Tivadar
Horgászok és kirándulók a balatonfenyvesi strandon az újranyitás napján, 2020. május 9-én. A koronavírus-járvány miatt a strandot április 10-én zárták le.
Nyitókép: MTI/Varga György

Nagy "pusztulat" volt 2024 a Balatonnál - számok

A Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. idén is elkészítette összegzését a mögöttünk hagyott esztendő eseményeiről, kihívásairól és eredményeiről.

A halőri szolgálat beszámolója szerint 2024 több szempontból is emlékezetes volt: extrém forró nyár, rengeteg vendég, alacsony vízállás és sajnos súlyos halpusztulás jellemezte az évet.

Mint a Zaol.hu összefoglalójából kiderül, a halgazdálkodás egész évben 62 800 hektárnyi halgazdálkodási területen végezte a munkáját, a Balaton 235 kilométeres partvonalán hét halőri körzetben dolgoztak a járőrpárosok, különféle közlekedési eszközök segítségével.

Egy külön páros a balatoni haltetemek begyűjtésére szakosodott.

Folytatódott a törpeharcsa-ivadékok begyűjtése, amely már 56 ezer példánnyal csökkentette a balatoni állományt. A tapasztalatok szerint az intenzívebb gyűjtések helyszínein érezhetően visszaesett a törpeharcsák száma, ami biztató eredmény a szakemberek szerint. Emellett a kormoránok gyérítése is része volt a halőrzési munkának: 2024-ben 202 madarat ejtettek el a halőrök a vízterület védelme érdekében.

A halőri munka egyik legfontosabb része a szabályok betartatásának ellenőrzése. Az elmúlt év során összesen 316 szabályszegési intézkedés történt, melyek közül a leggyakoribb az engedély nélküli horgászat volt (138 eset).

Szintén sok esetben kellett fellépni a több horgászfelszerelés használata (68 eset) és a fogási napló vezetésének hiányosságai (46 eset) miatt.

A feljelentések nyomán 294 hatósági határozat született, összesen közel 18 millió forint bírságösszeggel. Ezek a határozatok 1550 hónapnyi horgászattól való eltiltást is tartalmaznak.

2024-ben összesen 28 811 darab egyéb haltetemet gyűjtöttek be a Balatonból, köztük 4509 pontyot és 399 angolnát.

Augusztusban a Kis-Balaton "Kazetta" nevű területén soha nem látott mértékű halpusztulás történt, ahol öt nap alatt három műszakban, 38-40 fokos kánikulában végezték a haltetemek begyűjtését. Az ok: a víz alatti iszapból felszabaduló kénhidrogén és ammónia. Az eredmény: 18 tonna haltetem megsemmisítése.

Az új év egyik fontos kihívása az elektronikus állami horgászjegy és fogási napló bevezetése. A halőrök arra kérnek minden horgászt, hogy okoseszköz hiányában is legyen náluk fényképes igazolvány, és okostelefon segítségével tudják majd bemutatni az elektronikus dokumentumokat ellenőrzéskor.

Címlapról ajánljuk

A krónikus vesebetegség egy néma kór, tízből nyolcan nem is tudják, hogy ebben szenvednek

A krónikus vesebetegséget Magyarországon az esetek 70 százalékában nem ismerik fel, holott ez egy globálisan is egyre gyakrabban előforduló egészségügyi probléma. Az orvosszakma szeretné felhívni rá a figyelmet, hogy a közérthető információátadás és a társadalmi tudatosság növelése mellett nagyobb figyelmet kellene fordítani a kockázati csoportok fokozott szűrésére is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.22. kedd, 18:00
Szűts Ildikó
a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×