A kormány megkezdte a nemzeti konzultációs eredmények összesítését. A Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára közösségi oldalára feltöltött videójában jelezte: 75 százalékos feldolgozottság mellett már egyértelműen arra lehet következtetni, hogy a magyar emberek maguk akarnak dönteni a jövőjükről, és nem akarják, hogy mások döntsenek helyettük. Hidvéghi Balázs köszönetet mondott mindazoknak, akik eddig kitöltötték és visszaküldték a kérdőívet.
Úgy fogalmazott, a magyar emberek „véleménye az alapja a közös döntéseinknek, hiszen együtt írjuk Magyarország jövőjét”. Az államtitkár hozzátette:
a visszaküldött kérdőívek alapján a válaszadók több mint 90 százaléka támogatja a gazdasági semlegesség politikáját.
Úgy véli, ez világos üzenet. „A magyar emberek nem szeretnék, ha Magyarország részt venne olyan kereskedelmi háborúkban, amelyek gazdaságunkat veszélyeztetik. Emellett a résztvevők szintén több mint 90 százaléka úgy gondolja, hogy Magyarországnak saját, önálló gazdaságpolitikát kell követnie, ezért továbbra is a magyar érdekeket szem előtt tartva építjük gazdasági stratégiánkat” – jegyezte meg Hidvéghi Balázs.
Az államtitkár további részeredményekről is beszámolt videójában. Tájékoztatása szerint a konzultációban részt vevők 96 százaléka kiállt amellett, hogy szükség van egy új, kiszámítható béremelési programra. „Az önök támogatása segít minket abban, hogy tovább emeljük a béreket, miközben megőrizzük a gazdasági stabilitást” – mondta.
A nemzeti konzultációt december 20-ig, péntekig lehet kitölteni papíralapon vagy online. Hidvéghi Balázs múlt héten pénteken arról számolt be, hogy átlépte az egymilliót a visszaküldött nemzeti konzultációs kérdőívek száma.
A kormány október végén hozta nyilvánosságra a gazdasági semlegességről szóló új nemzeti konzultáció kérdéseit. A tizennegyedik nemzeti konzultáció során a magyar emberek ismét számukra fontos kérdésekről, közös ügyekről mondhatják el véleményüket, ahogy korábban több alkalommal is. Ezúttal a bérek, a családtámogatások, a nyugdíjak, a munkáshitel, valamint a magyar kis- és középvállalkozások célzott támogatása került a középpontba.