eur:
404.06
usd:
351.9
bux:
97304.12
2025. június 18. szerda Arnold, Levente
Szaharai por a hajnali eső után egy autón Nagykanizsán 2018. április 16-án. Az Országos Meteorológiai Szolgálat jelentése szerint egy nagy méretű ciklon szaharai port szállított térségünk felé.
Nyitókép: Varga György

Németh Lajos: régen is volt szaharai por, csak nem ismertük a jelenséget

Idén gyakoribb volt az erőteljes déli áramlás és így gyakoribb volt a szaharai por is Közép-Európában – erről beszélt az InfoRádió Aréna című műsorában Németh Lajos meteorológus.

A szaharai porvihar esetében több tízezer kilométeres távolságba jut el nagy mennyiségű poranyag. Nem homokszemcsékről van, hiszen azok sokkal nagyobb méretűek, hanem a szaharai hegységek törmelékkúpjainak finom szemcséiről, amelyek megközelítőleg a finomra őrölt liszthez hasonló nagyságúak. Az időjárási jelenség amellett, hogy sok bosszúságot okoz a gépkocsi-tulajdonosoknak, komoly veszélyeket is rejt, hiszen a COPD és más tüdőbetegségekben szenvedőknél kínzó tünetek is jelentkezhetnek.

"A szaharai porvihar annyira gyakoribb idén, mint amennyivel gyakoribb az erőteljes déli áramlás, ami az extrém júliusi 41,6 Celsius-fokos meleget hozta" – mondta Németh Lajos az InfoRádió Aréna című műsorában.

A meteorológus úgy fogalmazott: amióta van időjárás és por a Szaharában, azóta létezik a jelenség, legfeljebb nem ismertük. Az 1900-as évek elején észlelt szűrt napsütéseket okozhatta fátyolfelhő vagy por, de akkor még nem volt műholdas rendszer, ami alapján ezt el lehetett volna dönteni. A porvihar egyébként nemcsak Közép-Európát áraszthatja el, hanem az erőteljes déli áramlással a Baltikumig is elérhet. "Húsvét hétfőjén a térséget teljesen beborította, annyira, hogy szinte teljesen eltakarta a Napot" – emlékeztetett Németh Lajos.

"Mindig van por, csak nem ér ide. Ha viharos szél kavarog a szaharai térségében, és felemelkedik a sztratoszféráig, 8-12 kilométer magasságig, akkor a szellők szárnyán érkezik, délről észak felé" – mondta a meteorológus a jelenség kialakulásáról. Hozzátette, ha továbbra is gyakori lesz a térséget elérő déli áramlás, sűrűn számíthatunk a szaharai porra. Kiemelte, hogy az a népi mondás, miszerint "majd ha fagy, és piros hó esik", könnyen beigazolódhat, a Góbi-sivatagnak ugyanis vörös színű a homokja, ha az ottani porszemcsék hófelhővel találkoznak, akár meg is történhet.

A meteorológus a városi hőszigetek kialakulásáról is beszélt, amelynek oka, hogy a beton, a panel, a tégla, illetve a bitumen a természetes felszínekkel ellentétben sokkal jobban elnyelik a napsugárzást, mint ahogy visszavernék, és meg is tartják a hőt.

"A forró, július közepi hőségriadós napokban Budapest belvárosában hét ágra süt a Nap, aztán valamikor 20 óra és 21 óra között lemegy. Azt a napenergiát, amit elnyelt az aszfalt és a kőrengeteg, 21 óra után elkezdi kibocsátani, kisugározni, így nem frissül a levegő" – mondta Németh Lajos. Hozzátette, hogy számos nagyvárosban, ahol nem lehet megakadályozni a felmelegedést, és nappal 35-40 Celsius-fok körüli meleg alakul ki, éjszaka sem fog 25 Celsius-fok alá esni a hőmérséklet. Nem frissül a levegő, nem lehet szellőztetni, emiatt nehéz aludni, pihenni. Emlékeztetett arra, hogy a 2003-ban a dél-európai többhetes hőhullám után orvosi vizsgálatok bizonyították, hogy több tízezer halottja volt a jelenségnek.

"Elsősorban az idősek, a szív- és érrendszeri betegségekben szenvedők a veszélyeztettek, de a fiatalok szervezetét is megviseli az, ha heteken keresztül nem tudja magát kipihenni" – mondta.

Németh Lajos szerint a nagyvárosokban a hőszigetek elleni védekezésben a klímaberendezések alkalmazása sem megoldás.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.18. szerda, 18:00
Pletser Tamás
az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője
Változóban Trump hozzáállása, lecsapna Irán atomlétesítményeire - Híreink a közel-keleti konfliktusról kedden

Változóban Trump hozzáállása, lecsapna Irán atomlétesítményeire - Híreink a közel-keleti konfliktusról kedden

Kedd este bekeményített Donald Trump amerikai elnök Iránnal szemben. Több közösségi médiás posztjában figyelmeztetést küldött Teheránnak és lényegében feltétel nélküli megadásra szólította fel Iránt. Egyes jelentések szerint az amerikai elnök komolyan fontolóra vette egy amerikai csapás lehetőségét Irán nukleáris létesítményeire, és összehívta a Nemzetbiztonsági Tanácsot a műveleti központban. Nap közben egyre több sajtóorgánum írta meg azt, hogy Irán az izraeli bombázások hatására talán mégis hajlandó lenne tárgyalni a békéről. Izraelben felmerült annak a lehetősége, hogy mégis végezzenek Ali Hámenei ajatollahhal. Teherán az éjszaka folyamán csak minimális ellentámadásokat indított, hajnalban már elhagyhatták az izraeli városok lakói az óvóhelyeket. A NAÜ szerint megsemmisültek a natáni urándúsító centrifugái. Cikkünk folyamatosan frissül az izraeli-iráni konfliktus ötödik napjának legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×