Kanász-Nagy Máté, az LMP parlamenti képviselője hétfőn, napirend előtti felszólalásában azt mondta az Országgyűlésben, hogy gyarmatosításnak tartja az akkumulátorgyárak magyarországi létesítését. Úgy véli, miközben a kormány rendre a függőségek felszámolásáról beszél, valójában éppenhogy „a függőségek politikáját valósítja meg”. Az ellenzéki politikus szerint a magyar kormányzat összeköti a Nyugat-Európából és a Távol-Keletről érvényesülő függéseket.
„Olyan szövetségeket kötnek, melyek révén a nyugati nagytőke jelentős részét birtokló autógyárak szövetséget kötnek a keleti nagytőkével, vagyis az akkumulátorgyárakkal. Ezt ráadásul kiegészíti az Oroszországgal szembeni függőségünk, hiszen a szénhidrogén-készlet, az energiahordozók jelentős része onnan érkezik, mint ahogy az áramellátásunkat biztosító paksi atomerőmű fűtőanyagai is” – tette hozzá.
Kanász-Nagy Máté szerint a felsorolt függőségek egymásra épülnek, a kormány pedig tovább erősíti azokat, és úgy látja, hogy az állam erre a talapzatra akarja építeni a hazai gazdaságot és a munkaerőpiaci politikát.
„Nem velünk van vitájuk, hanem a nyugati zöld társaikkal, akik támogatják az akkumulátorgyárakat”
– válaszolta az LMP-s képviselőnek Koncz Zsófia, az Energiaügyi Minisztérium parlamenti államtitkára. Emlékeztetett, hogy korábban az LMP társelnöke, Schmuck Erzsébet is úgy fogalmazott, hogy az elektromos autózás megállíthatatlanul terjed, és a várakozások szerint tíz éven belül a globális autóértékesítés 20-25 százalékát adja majd. „Ehhez képest mi mit teszünk? Bezárjuk magunkat a múlt struktúrájába” – idézte az LMP-s politikus szavait az államtitkár.
„Zöld energia igen, zöld ideológia nem” – foglalta össze a kormány szakpolitikájának lényegét az energiaügyi miniszter helyettese.