Az elmúlt két hétben az Operát olyan méltánytalan támadássorozat érte az úgynevezett büfébotrány kapcsán, amelyik szerintem példátlan a magyar kultúrtörténelemben - mondta Ókovács Szilveszter, az Opera főigazgatója az InfoRádióban. Véleménye szerint a sajtó egy semmiséget fújt fel, megpróbálta azt a látszatot kelteni, mintha az országot lázban tartaná, hogy például négy Carl Orff kantáta között mikor tart az Operaház szünetet.
A főigazgató elmondta, ez a méltánytalan sorozat előrevetítette, hogy semmi jó nem várható, és a szakszervezetek is támadásba lendültek olyan igények megfogalmazásával, amelyek teljesíthetetlenek. Álláspontja szerint egyetlen cégnél sem volt 30 százalékos visszamenőleges bérfejlesztés és nincs 180 oldalas kollektív szerződés, ami ellehetetleníti a vezetőséget.
Ókovács Szilveszter megjegyezte,
ilyen állapotok között az lenne a csoda, ha minden normálisan működne.
Leszögezte, az a feladata, sőt, hivatása, hogy az Opera érdekeit szolgálja és enyhítse a jelenlegi sztrájk okozta károkat, képviselje a közönség érdekeit, minél teljesebb körű előadásokat igyekezzen megtartani. Hozzátette, ha rendhagyó módon kell az intézménynek működnie, akkor személyesen van jelen és gondoskodik róla, hogy a lehető legkevesebb kellemetlenség, kár érje a nézőket. A főigazgató hangsúlyozta, ez egy közös érdek, ezzel együtt a munkatársak személyes érdeke is, csakhogy a "szakszervezeti terrornak" köszönhetően ezt nem mindenki látja be.
Nyilvánvalóvá tette, hogy a munkahelyek megtartása az Opera bevételeitől függ. Mint mondta, az általuk adott 15 százalékos béremelési javaslat is annak a függvénye, hogy vannak-e előadások, avagy, ahogy fogalmaz, esténként megsemmisítenek-e 24 millió forintot. Meglátása szerint ez egy önveszélyes folyamat, az intézménynek nem így kellene működnie.
Ókovács Szilveszter kijelentette, mivel ő nem tud a semmiből előteremteni 4 milliárd forintot, így az Opera elérkezett a lehetőségei határához.
Vezetőként annyit tud tenni, hogy jelen van, szervez, végrehajtja, amit lehetséges; a nézők szemébe néz, és várja vissza a zenekari kollégákat.
A főigazgató elmondta, az intézmény nagyon nagy, 1260 alkalmazottat foglalkoztat, plusz még legalább 500 személy, felnőttek, gyerekek, statiszták, énekesek, karmesterek, alkotók kötődnek hozzájuk. Közülük a zenekar mintegy 60 tagjának sztrájkját tapasztalták, és hozzájuk csatlakozott beszámolója szerint néhány tucat színpadi munkás.
"Ettől függetlenül zongorakíséret van, minden működik, nemigen van nyoma a folyamatoknak" - mondta.
Viszont az esti előadás kapcsán megjegyezte: nem tudja, hogyan próbálják majd a tiltakozók "meghackelni". Hangsúlyozta, hogy akik a helyükön vannak, azok kitartóan dolgoznak, és igyekeznek mérsékelni a sztrájkolók okozta károkat, akik véleménye szerint nem tudják, mit tesznek.
Mint ismert, a dolgozók kedd este, a Don Giovanni című előadás előtt léptek sztrájkba. Az esti előadás végül nem maradt el, de az első negyven perc zenekar nélkül ment le. Szerdán zenekar nélkül, a négyórás előadást egy és negyed órába sűrítve, az előző esti Don Giovanni díszletei előtt játszották Erkel Ferenc Hunyadi László című operáját a Magyar Állami Operaházban.
Az Operaház közlése szerint a csütörtök 19.00 órára meghirdetett Mayerling című balettelőadás helyett a Don Giovanni című operát tűzi műsorára, Szemerédy Károllyal a címszerepben (ez arra utalhat, hogy a díszletet még mindig nem volt, aki lecserélje). Aki a megváltozott műsort nem kívánja megtekinteni, a jegyek értékét pénzben vagy ajándékkártya formájában visszakaphatja - tudatta az intézmény.