eur:
409.15
usd:
375.65
bux:
74354.05
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Vasyl Dolmatov/Getty Images

Meglepő adat: nagyon sokan költöztek át egy keleti vármegyébe tavaly

Az országos átlag már régóta óta azt mutatja, hogy a belföldi költözők fele a megyéjét sem hagyja el. A lakhelyet váltók többsége nyugatra tart, de csak egy észak-alföldi vármegye tudta növelni egy év alatt a nála új otthonra találók számát.

Tavaly mérséklődött idehaza a költözési hullám, de így is nagyobb volt a mozgás a koronavírus-járvány előtti években tapasztaltaknál. A KSH adatközlése szerint 2022-ben az egy évvel korábbinál mintegy 7 százalékkal kevesebben (287 ezren) váltottak állandó belföldi lakóhelyet.

Ebből a szempontból

Pest és Veszprém vármegye a legnagyobb vesztes, ugyanis 12 százalékkal kevesebben költöztek ide, mint 2021-ben,

de csak kevéssel előzik meg Fejért és Somogyot (mínusz 11 százalék). Vonzerejük fáradását jelzi, hogy nemcsak a különösen mozgalmas előző évhez képest estek vissza, hanem a megelőző öt évi eredményük átlagát (átlagos állandó beköltözők számát) is alulmúlták tavaly 2-3 százalékkal – derült ki az OTP Ingatlanpont közleményéből.

Az említett négy vármegye a legkedveltebb vándorlási célpontok közé tartozott főként az ipari beruházások, a Budapestről kiköltözők hullámai és a Balaton vonzerejére épülő ingatlanfejlesztések miatt. Ez hatással volt az átlagos négyzetméterárakra is, aminek az eredményeként ez a négy vármegye tavaly is ott volt a hat legdrágább között.

A közlemény kitér arra is, hogy az évente újonnan letelepülők országos átlagban a helyi lakosság 3 százalékát teszik ki, ezzel szemben Pest vármegye még tavaly is 4,1 százalékkal tartotta a rekordot. A másik három vármegyében is az országos átlag feletti volt (3,3-3,5 százalék) a beköltözők aránya.

2022-ben csak egy vármegye tudta növelni 2021-hez képest a nála új otthonra találók számát.

Szabolcs-Szatmár-Bereg több mint 16 ezer költözője mintegy 2 százalékos növekedést jelentett,

a megelőző öt év átlagához képest pedig 10 százalékot is meghaladó pluszt.

Pest és Fejér vármegye a legvonzóbb

Az országos átlag évek óta azt mutatja, hogy a belföldi költözők fele a megyéjét sem hagyja el, így kivételesnek mondható Pest, ahova tavaly az új otthont találók 65 százaléka „kívülről” érkezett. A második legerősebb „vonzerővel”, 51 százalékkal Fejér bírt, míg a harmadik Jász-Nagykun-Szolnok (48 százalék). Velük szemben kitűnik a mezőnyből három olyan vármegye, amiknél a kívülről beköltözés aránya még az egyharmadot sem éri el: Borsod-Abaúj-Zemplén (24 százalék), Szabolcs-Szatmár-Bereg (25 százalék), valamint Baranya (28 százalék). Utóbbiakban közös, hogy az átlagos négyzetméterárakat tekintve ugyan könnyebben elérhetők, de a térségükből hiányoznak azok a fejlesztések, amelyek távolabbról is vonzhatnának letelepülőket.

Összegezve kijelenthető, hogy a vármegyék többsége profitált a belföldi vándorlásból.

A Közép- és a Nyugat-Dunántúl valamennyi vármegyéje a gyarapodók közé sorolható, ezzel szemben az Észak-Alföldhöz tartozók mindegyikéből többen költöztek el, mint oda.

A többi régióban nyertes és vesztes vármegyék is találhatók, míg a főváros lélekszámát immár hetedik éve apasztja a vándorlás, ezúttal közel hatezerrel. Népességarányosan a legnagyobb nyereséget Pest (0,8 százalék) érte el, majd Győr-Moson-Sopron (0,4 százalék), Fejér (0,3 százalék) a sorrend. A vesztesek sorát Szabolcs-Szatmár-Bereg vezeti (mínusz 0,6 százalék).

A közlemény szerint Pest vármegye lakossága 2001 óta minden évben gyarapszik a belföldi költözések eredményeként és Győr-Sopron-Mosonban is hasonló a helyzet, viszont ebben az időszakban végig veszített Baranya, Tolna, Borsod-Abaúj-Zemplén, Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok, Békés és Szabolcs-Szatmár-Bereg. 2022 kifejezetten jó éve volt Nógrádnak: 20 év után sikerült újra gyarapodnia a költözésekből, igaz, kevesebb, mint ötven polgárral. Hasonlóan figyelemre méltó Zala, amely az előző évi lakosságszám nyereségének közel másfélszeresét érte el tavaly, a megelőző öt évben átlagosan elért eredményét pedig bőven megnégyszerezte.

Címlapról ajánljuk

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: javában zajlik Trump és Harris küzdelme, ez lehet minden idők egyik legszorosabb választása

Amerikai elnökválasztás 2024: javában zajlik Trump és Harris küzdelme, ez lehet minden idők egyik legszorosabb választása

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A küzdelem egyébként rendkívül szorosnak ígérkezik: a billegő államokban és az országos pollokban is fej-fej mellett vannak a jelöltek, az első, Dixville Notchból érkező eredmény pedig döntetlen is lett. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×