eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 21. szombat Tamás
Nyitókép: Pixabay.com

Mit kell tenni, ha levél helyett széncinege költözik a postaládánkba?

A postaládába való költözés még visszafogott döntés ettől a madárfajtól.

"A kistestű, lakott területen is fészkelő énekesmadarak költési szezonja ezekben a napokban kezdődik az udvarlással, aztán a fészeképítéssel. A legkorábban fészkelni kezdő fajoknál április első napjaiban már az első tojások megjelennek. Így számítani lehet a postaládába költöző széncinegékre is" – mondta el az InfoRádiónak Orbán Zoltán, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szóvivője.

A cinegék a három méter magason lévő harkályodúkban költenek, a széncinege viszont mindenhova beköltözik.

Volt arra is példa Budapesten, hogy földön lévő öntözőcsöbe, sőt, akár másfél méter mélyre is befészkel.

Beköltözik vízszintes, függőleges csövekbe, korlátokba, kerítésbe, oszlopokba, út melletti terelőbójába.

Ilyen szempontból a postaládába költözés "konzervatív döntés" lehet a fajtól. A tojók döntenek arról, hogy az általuk biztonságosnak vélt helyre költözzenek. Még ha a szóba jöhető postaláda közvetlen közelébe is teszünk egy "B odút", akkor is maximum csak 50 százalék annak esélye, abba költözzön.

A postaláda amiatt vonzó a tojóknak, mert üreges jellegű, rejtett, és az esőtől is védett. Olyan postaládákba tudnak beköltözni a madarak, aminek a levélbedobó nyílásáról hiányzik az ajtó vagy berozsdásodva felakadt. A beköltözés megakadályozásához tehát olyan postaládát kell kitenni, aminek a bedobóajtaja jól működik.

Onnan tudjuk, hogy belakják a postaládát, ha levél helyett néhány szál mohacsomót látunk.

A széncinege ugyanis zöld mohaalapot épít, és ebben készíti el a fészekcsészét. A tapasztalat szerint az emberek ennek a viselkedésnek inkább örülnek, általában írnak egy cetlit a postaládára, hogy a postás ne dobjon be küldeményt. A láda mellé kitesznek például egy nejlont, hogy oda tegye a küldeményeket.

A fészeképítés kezdetétől a fiókák kirepüléséig nagyjából öt hét telik el. Ha már vannak tojások, a tojó madár nem is repül fel a fészekről. Hetente egyszer-kétszer akár óvatosan meg lehet nézni néhány másodpercre. Nem kell megváltoztatni az életünket, lehet füvet nyírni, szaladgálni a kertben, a szomszédasszonnyal beszélgetni.

Orbán Zoltán figyelmeztetett, hogy a fióka etetési időszakában percenként jön az etető szülőpár, ilyenkor jó, ha "Margit nénivel egy kicsit arrébb állunk a kapunál", és inkább gyönyörködünk bennük. A tapasztalat szerint ezt nagyon élvezik az emberek, az utca a csodájára jár. A madár ezen viselkedése országosan is elterjedt, és meglepően gyakori.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Farkastörvények uralkodnak Szlovákiában – nagy a tiltakozás

Farkastörvények uralkodnak Szlovákiában – nagy a tiltakozás

A szlovák természetvédők nem értenek egyet a farkasvadászatot engedélyező törvénymódosítással. A civil természetvédelmi szervezetek arra figyelmeztetnek, hogy néhány hónap alatt a farkaspopuláció csaknem negyedét is elveszítheti az ország, ami katasztrofális hatással lehet nemcsak a természetre, hanem a gazdálkodókra is.

Érdemes bátornak lenni és vállalni a vitákat első látásra megnyerhetetlen ügyekben is

Szokásos év végi nemzetközi Kormányinfó-sajtótájékoztatóját tartotta december 21-én a miniszterelnök a Karmelita kolostorban, Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter társaságában. Értékelte a magyar uniós elnökséget és közölte, hogy 2025-re nagyszerű évet vár. Az újságírók kérdezték a földgázszállítási kihívásokról, a romániai választásokba való beavatkozás elkerülésének lehetőségéről, a hazai választási törvény esetleges további módosításáról, Magyar Péterről, az uniós pénzösszegek megszerzésének lehetőségéről, a közel-keleti helyzettel kapcsolatos erőfeszítéseiről, a budai Várban felújított Pénzügyminisztérium sorsáról, illetve a forint árfolyamáról is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.22. vasárnap, 18:00
Prőhle Gergely
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×