Tavaly az első féléves nagyon jelentős forgalomnövekedés a második félévre jelentősen mérséklődött, 2022-ben az országos fogyasztási adatoknál öt százalék körüli növekedést lehet majd tapasztalni – mondta az InfoRádióban Grád Ottó, a Magyar Ásványolaj Szövetség főtitkára.
A kiskereskedelmi forgalomban jelentősebb volt a növekedés, a régi klasszikus nagykereskedelmi beszerzések, illetve üzemanyag-szállítások jó része átkerült a töltőállomásokra. Egészen 2022-ig folyamatosan nőtt a prémiumtermékek részaránya, ami drámai fordulatot vett, és mintegy 40 százalékos visszaesés volt tapasztalható a prémium-üzemanyagok terén.
Az országos adatok szerint a MÁSZ-tagvállalatok által üzemeltetett töltőállomásoknál
a forgalom éves szinten több mint 20 százalékkal volt magasabb.
Ennek egy része az általános kiskereskedelmi forgalomnövekedés, másik része pedig a töltőállomások közötti vevővándorlás. Emellett a nemzetközi forgalom is elsősorban a nagy kutakhoz koncentrálódott.
A hatósági árszabályozás december 6-i kivezetése előtt kaotikus állapotok alakultak ki a töltőállomásokon, de egyértelműen megállapítható volt, hogy decemberben jelentősen visszaesett a forgalom. Befejeződtek a mezőgazdasági munkák, eltűntek a traktorok és a mezőgazdasági gépjárművek a töltőállomásokról. Grád Ottó szerint a december 6. utáni időszakban a mennyiségi hiányok visszapótlása és a vásárlás nehézkessége is hozzájárult ahhoz, hogy a fogyasztási adatok jelentősen visszaestek.
A korábbi évekkel összehasonlítva ez normalizálódást jelent, a MÁSZ-tag töltőállomásokon decemberben is többletértékesítés volt éves alapon. A korábbi évek átlagát nézve inkább mérséklődött a fogyasztás és a vásárlási igény.
Az ünnepek előtti időszakban a szállítás és a magánforgalom költsége nem volt annyira központi kérdés, viszont az ünnepek után egyértelművé vált, hogy
a forgalomra most már sokkal jelentősebb mértékben hat az üzemanyag ára.
A januári számokban már a korábbi évek fogyasztási adatai alatti szintet fogunk tapasztalni, hiszen az árak viszonylag magasak és ma már elsődlegesen ezek határozzák meg az üzemanyagigényt.
Grád Ottó hangsúlyozta: az ellátásban nincsenek fennakadások, ma már szinte nincs az országban olyan töltőállomás, ahol bármiféle korlátozás lenne vagy valamelyik terméktípus nem lenne elérhető. Az információk alapján elmondható, hogy a kis kutaknál is normalizálódott a helyzet, legalábbis az üzemanyag elérhetősége szempontjából.