eur:
411.25
usd:
392.68
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
A Velencei-tó Gárdonynál 2022. július 28-án. A tartós hőség miatt a tó vízállása alig egy centiméterrel magasabb a valaha mért legalacsonyabb szintnél, 63 centiméternél.
Nyitókép: MTI/Vasvári Tamás

Ennyit (nem) segített a nagy tavakon az eső

Kissé enyhült itthon az extrém aszály, de nem mindenhol – számolt be az InfoRádiónak az Országos Vízügyi Főigazgatóság szóvivője.

Javított a kritikus szárazságon az elmúlt egy héten érkezett eső, még ha az ország minden részén jelentett érdemi enyhülést – jelezte Siklós Gabriella.

"Területi átlagban jelentős csapadék nem hullott az ország egész területén, de azért mérséklődött az aszályhelyzet, illetve, ami szintén nagyon fontos, hogy a szezonális öntözési igények is csökkentek. Egy kicsit jobb lett az aszály elleni védekezés helyzete, és ezért a vízhiánnyal összefüggő védekezés már nem igényel országos koordinációt" – emelte ki a szóvivő.

Megjegyezte, hogy nem azonos mértékben javult a Duna és a Tisza állapota. A Tisza vízgyűjtő területére nem esett jelentős mennyiségű csapadék, ott a vízszint sem igazán változott, de az öntözési igények erőteljesen csökkennek, így már jobban tudnak gazdálkodni a betározott vízzel. Más a helyzet a Dunán, mert a vízgyűjtő területére, mind a a bajorországi területekre, mind a bécsi medencére elég jelentős mennyiségű csapadék hullott az elmúlt egy hétben, ezért 1-1,5 méteres vízszintemelkedés következett

"Ez látványos változás a Duna egész magyarországi szakaszán, például eltűnt az ínség-szikla, de ami sokkal fontosabb, hogy a Ráckevei-Soroksári Duna-ágba most már gravitációsan be tud folyni a Duna vize, a szivattyús vízpótlás nem szükséges, és sokkal élettel telibb most a Duna-ág vízjárása" – mondta a szóvivő.

Siklós Gabriella kitért a Balaton és a Velencei-tó helyzetére is. A Velencei-tónál másfél-két centiméterrel a legcsapadékosabb napok után nőtt a vízállás, a Balatoné viszont nem, de a tóra hullott csapadék azért valamennyit javított a látványon. Azt is kiemelte, hogy a vízminőség továbbra is mind a két nagy tónál vízügyes szempontból rendben van, az oldott oxigén mérésénél semmilyen határértéktől való eltérést nem tapasztalak még az alacsony vízállás ellenére sem.

A következő napokban nem várható az aszály érdemi enyhülés, hiszen a jelzett 30-32 fok körüli kánikula mellett inkább csak elszórtan fordulhatnak elő késő délutáni, esti záporok és zivatarok.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a kőolaj-előállításban érdekeltek, valamint a megújuló energiát termelők.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×