eur:
408.88
usd:
375.26
bux:
74214.3
2024. november 5. kedd Imre

Helyi népszavazásra készülnek a Fudan Egyetemről

Néhány más témáról is kikérné a lakosság véleményét a kerület és a főváros.

Kormányzati dokumentumok szerint kínai hitelből, már előre kiválasztott kínai céggel építtettné meg a magyar kormány a Budapestre tervezett kínai magánegyetem 500 milliárd forintos kampuszát - derült ki 2021 tavaszán. A világ 34. legjobb egyetemeként számon tartott Fudan első külföldi intézményét a tervezett ferencvárosi Diákváros területére álmodták meg, de ezt sem a főváros, sem a kerület vezetése nem támogatta. A kormány azt ígérte, lesz Fudan egyetem és Diákváros is, mire Karácsony Gergely népszavazást kezdeményezett az ügyben. A Nemzeti Választási Bizottság hitelesítette a vonatkozó kérdést, de később az Alkotmánybíróság elkaszálta.

A kormányzati kommunikáció azután megváltozott, és a beruházásról szóló döntést a választások utánra halasztották, sőt úgy hírlett, hogy mégis lehet országos népszavazás az ügyben. Azóta viszont egész 2022 tavaszáig nem volt hír az ügyben, mígnem májusban Csák János kulturális és innovációs miniszter a Mandinernek azt nyilatkozta, hogy ha a Fudan Egyetem "itt is minőségi képzést kínál a hallgatóknak, azzal tovább növelheti Magyarország vonzerejét a felsőoktatási piacon, ezért érdemes idehozni".

Az ATV Híradónak a beruházással kapcsolatban most Baranyi Krisztina ferencvárosi polgármester arról beszélt: most már csak ferencvárosi és fővárosi helyi népszavazásra van lehetőség, és miután az országos népszavazási kezdeményezést visszadobta az Alkotmánybíróság, már elkezdték szervezni a helyi referendumot. Az elhangzottak szerint

már készítik elő azokat a kérdéseket, amelyek adott esetben nem csak a Fudanról, hanem más fontos budapesti ügyekről is szólhatnak majd.

Baranyi szerint akár egy időben, akár külön-külön, de a legoptimistább számítások szerint kora ősszel, ősz közepén meg lehet tartani a népszavazást.

Címlapról ajánljuk
Elemzők az Arénában: a budapesti csúcson újra kell fogalmaznia a stratégiáját a vezető nélküli Európának

Elemzők az Arénában: a budapesti csúcson újra kell fogalmaznia a stratégiáját a vezető nélküli Európának

Az amerikai elnökválasztás végeredménye már az e heti budapesti EU-csúcson is éreztetheti a hatását, és meghatározza a magyar soros elnökség sikerét is – hangzott el az InfoRádió Aréna című műsorában, amelynek Böcskei Balázs politológus, az Idea Intézet stratégiai igazgatója és Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet igazgatója volt a vendége.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, befutott az első eredmény

Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, befutott az első eredmény

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A küzdelem egyébként rendkívül szorosnak ígérkezik: a billegő államokban és az országos pollokban is fej-fej mellett vannak a jelöltek, az első, Dixville Notchból érkező eredmény pedig döntetlen is lett. Ideális esetben holnap reggelre lehet már látni, ki lesz a következő elnök, de nem teljesen kizárható, hogy ismét kell néhány napot várnunk. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×