eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma
Man on pedestrian crossing in autumn, in danger of being hit by car
Nyitókép: PinkBadger/Getty Images

A fővárosi közlekedés drasztikus átalakítását követelik civilek

Évente ötvenen halnak meg Budapest útjain és csaknem ezren szenvednek súlyos sérülést a jelenlegi közlekedési rendszer miatt, emiatt petícióban követelnek azonnali változtatást.

Miután már január 7-én bekövetkezett az idei első halálos közlekedési baleset Budapesten, a Levegő Munkacsoport – a Cargonomia, a Járókelő Egyesület, a Kávézz a helyszínelővel, a Közlekedő Tömeg, a Magyar Közlekedési Klub, a Sétáló Budapest, a Város és Mobilitás Intézet és a Velo Budapest támogatásával – petíciót indított a „közúti rendszerváltásért”. Megelégelték, hogy évente ötvenen halnak meg Budapest útjain és csaknem ezren szenvednek súlyos sérülést a jelenlegi közlekedési rendszer miatt.

A Fürjes Balázs államtitkárnak és Karácsony Gergely főpolgármesternek címzett petíció felhívja a figyelmet arra, hogy a jelenlegi rendszer miatt a budapesti lakosok aggódva engedik gyermekeiket az utcákra és a kerékpáros közlekedés lehetősége a veszélyek miatt sokszor fel sem merül, miközben több száz lóerős autók büntetlenül közlekedhetnek aránytalanul gyorsan és balesetveszélyesen.

A civil szervezetek négy pontban fogalmazták meg követeléseiket, melyekkel sokkal biztonságosabbá lehetne tenni a budapesti közlekedési rendszert:

  1. Kezdeményezzék a vonatkozó jogszabályok módosítását úgy, hogy az aktív közlekedési módok elsőbbséget élvezzenek. (Például a közlekedési szabálysértési eljárás bírságának megállapításánál a jármű tömegét és értékét is vegyék figyelembe.)
  2. Kezdeményezzék, hogy Brüsszel, Graz, Párizs és számos más európai város mintájára Budapesten is 30 km/óra általános sebességkorlátozás kerüljön bevezetésre.
  3. Kezdeményezzék a főútvonalak mielőbbi forgalomcsillapítását (ezek egy részére, például a Kossuth Lajos utcáéra és a Rákóczi útéra már tervek is készültek).
  4. Alakítsanak ki összefüggő, kerülőktől mentes, gépjárműforgalomtól szeparált kerékpárforgalmi hálózatot.

Lukács András a Levegő Munkacsoport elnöke az InfoRádiónak azt mondta, általános sebességcsökkentésre és a főútvonalak forgalomcsillapítására lenne szükség. "A közös kiállással az a célunk, hogy csökkenjen a súlyos és halálos balesetek száma, ezt a szeretnénk megváltoztatni és erre indítottunk egy petíciót" – tette hozzá.

Szalay Áron, a Közlekedő Tömeg Egyesület elnöke szerint a KRESZ szabályait úgy kellene módosítani, hogy ne a gépjárművek gyors haladása, hanem a közúti biztonság legyen az elsődleges. Szerinte erre számos lehetőség van, az Európa más városaiban már bevált sebességkorlátozás, forgalomcsökkentési lépések, illetve az alternatív közlekedési módok előnyben részesítése.

"Ne a gépjárművek lehető leggyorsabb és legakadálytalanabb haladása legyen az elsődleges cél, hanem a biztonság, illetve sokkal határozottabban szerepeljenek a kerékpáros, gyalogos és más fenntartható közlekedési szempontok" – mondta, hozzátéve, hogy a közterületek felújításakor arra kellene ügyelni, hogy ne az legyen a fő szempont, hogy minél akadálytalanabb legyen az autóforgalom.

Biczók Péter közlekedésmérnök, várostervező, a Város és Mobilitási Intézet ügyvezetője kiemelte, hogy az elmúlt évtizedek rossz városvezetői és mérnöki szemlélete vezetett oda, hogy a gyalogosok veszélyben érezhetik magukat az autók közelében. Szerinte az autósok is áldozatai a mostani rendszernek, mert magas költséggel kell közlekedniük, ráadásul az autó nem is gyorsabb.

"Nagyon sok gépjárművet tartunk és egyre inkább függünk a gépjárművektől. Kialakul egy ördögi kör, amit látunk az utóbbi 20-30 évben Budapesten, ráadásul egyre inkább költözünk ki a zöldnek hitt agglomerációba, ahol viszont még inkább függők leszünk a gépjárműtől" – mondta Biczók Péter, és hozzátette, teljesen új szemléletre lenne szükség ahhoz, hogy a hatékonyabb és egészségesebb közlekedési formák teret kapjanak.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Ki tudják-e gazdálkodni a cégek a béremelést? Megszólaltak a munkáltatók

Ki tudják-e gazdálkodni a cégek a béremelést? Megszólaltak a munkáltatók

A 3 éves bérmegállapodást egyszerre tartja ambiciózusnak és a munkavállalók szempontjából kompenzációnak a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége. A munkaadói oldal kigazdálkodhatónak tartja 2025-re az egyszámjegyű minimálbér- és garantált bérminimumemelést, de azt azért jelezték, hogy főleg a kisebb vállalkozásoknál igencsak sok cég szűnt meg az elmúlt 2 évben. Szerintük egyértelműen a kisebb vállalatok voltak ennek az időszaknak a vesztesei. A munkaadói oldalon úgy látják, hogy a magyar piac elsősorban a termelékenység növelésével tudná jobban megtartani a munkaerőt, nem pedig a jelentős minimálbéremeléssel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×