Megerősítették, hogy az egyetemet éjfélkor elfoglalták és most közösen gondolkodnak azon, milyen képzésben szeretnének részt venni.
Felolvasták követeléseiket, ezek pontjai:
- garantált autonómiát az egyetemnek
- elutasítják az egyetem modellváltásáról szóló törvényt jelenlegi formájában
- elutasítják a kuratórium és felügyelőbizottság kinevezésének módját és a jelenlegi vezetést
- elutasítják a fenntartó által elfogadott alapdokumentumokat
- elutasítanak bármilyen önkényesen kinevezett vezetőséget
- követelik a szenátus jogköreinek visszaállítását
- követelik a lemondott szenátus által megfogalmazott dokumentumok elfogadását
- követelik a jelenlegi kuratórium lemondását
- követelik, hogy az egyetem jogai ne kerülhessenek át az államtól az alapítványhoz
- követelik, hogy az állam ne vonulhasson ki teljesen az intézmény finanszírozásából
- követelik, hogy az egyetem neve kerüljön vissza az alapítvány nevébe
- a pártpolitikától a továbbiakban is elhatárolódnak, maradjanak távolt annak képviselői
- az egyetemre további rendelkezésig csak az egyetem jelenlegi polgárai léphetnek be.
Hétfőn mondtak le a Színház- és Filmművészeti Egyetem vezetői és a szenátus. A lépést azzal indokolták, hogy az intézmény fenntartását holnaptól átvevő alapítvány minden alapvető jogkörüktől megfosztotta őket.
Közben reagált az intézményt keddtől fenntartó Színház- és Filmművészetért Alapítvány kuratóriuma arra, hogy lemondott posztjáról az egyetem vezetése és szenátusa. A kuratórium szerint ezzel a lépéssel az egyetem vezetői cserben hagyták a hallgatóikat és a munkatársaikat.
"Az SZFE jogi helyzete egyértelmű és világos, az alapítvány a hatályos jogszabályok mentén dolgozik, és határozottan erre hívja fel az SZFE minden dolgozóját és hallgatóját is" - olvasható a közleményben. Mint írják, az egyetem vezetőinek biztosítaniuk kell az oktatás megkezdését, az épületek, az infrastruktúra biztonságos működését és - különösen a jelenlegi járványhelyzetben - a hallgatók és a dolgozók egészségét. Az SZFE vezetőinek feladata és felelőssége, hogy folytassák munkájukat és biztosítsák az egyetem jogszerű, biztonságos működését.
A közlemény kitér arra is, hogy az SZFE Alaptörvényben biztosított autonómiája nem sérült.
"Sajnálattal vettük tudomásul, hogy a számos alkalommal felkínált egyeztetési lehetőséggel az SZFE vezetői és hallgatói nem éltek,
az alapítvány - ahogyan eddig is - készen áll arra, hogy tárgyaljon az SZFE hallgatóival és oktatóival" - írták. Hozzátették: az alapítvány elfogadta az SZFE fejlesztésére vonatkozó stratégia alapvetéseit, melyet az egyetem oktatóival és hallgatóival, valamint a hazai színházi és filmes szakmával közösen szeretne véglegesíteni. "Az alapítvány elkötelezett abban, hogy megújítsa az SZFE munkáját, jobbá, átláthatóbbá, korszerűbbé tegye a tiszteletreméltó hagyományokkal rendelkező magyar színházi és filmes szakma 155 éves egyetemét" - zárul a kuratórium közleménye.