A Kéménymentes belváros projektért felelős Főtáv Zrt. PR és kommunikációs csoportvezetője, Herpai Attila az InfoRádiónak elmondta, Budáról, a Rác gyógyfürdőtől az Erzsébet hídon át a pesti oldalra vezették át a gerincvezetéket, amely egészen a Semmelweis utcáig eljutott egy 300 méteres, 23 méter mélyen fúrt alagútban.
A műszaki átadás és az üzembe helyezés után az első házak december elején rácsatlakozhatnak a vezetékre. Egy bekötő vezetéket a Városház utcában már két éve lefektettek, így ott bármelyik épület gyorsan ráköthető a rendszerre. Várhatóan tavasszal egy belvárosi hotelt is rákötnek a rendszerre, és ahogy a bekötő vezetékek eljutnak a különböző utcákba, egyre több belső pesti épület csatlakozhat rá a távfűtésre.
Ez nem egy pár hetes munka, hiszen az egész hőgyűrű 2022-23-ra áll össze, akkora épül ki az a hálózat, amely pókhálószerű rendszert alkot az egész városban. Növeli az ellátás biztonságát, és talán komolyabb piaci versenyt is ki lehet alakítani ezzel a szolgáltatók között.
Felmérések szerint csak Budapesten mintegy 45 ezer gázfűtésű háztartás távhőre állítása évente megközelítőleg 67 ezer tonna szén-dioxid, valamint csaknem 80 tonna egyéb káros anyag kibocsátásának csökkenését eredményezné.