Fekete-fehér eredménye lett az önkormányzati választásoknak - vélekedett az InfoRádió választási műsorában vasárnap éjjel Pulai András, a Publicus Intézet vezetője.
"Azt számolgattuk az elején, hogy
ha lesz legalább tíz megyei jogú városa az ellenzéknek - lett - és lesz főpolgármestere - lett -, lesz a kerületek többségében polgármestere és a fővárosi közgyűlésben többsége - lett -, akkor elmondhatjuk, hogy áttörést ért el az ellenzék.
Igen, áttörést ért el" - mondta Pulai András.
Arra is rámutatott ugyanakkor, a vidéki Magyarországig nem ért el, de emlékeztetett Karácsony Gergely megválasztott főpolgármester és Tóth Bertalan MSZP-elnök szavaira, melyek szerint "a szabad városok vezetnek el egy szabad országig".
Szerinte az ellenzék számára "jó kezdés" volt egy megkezdett úton a mostani önkormányzati választás.
"De ne felejtsük el a Fidesz mindent vivő sikersorozatát 2006 óta, amit egy önkormányzati választáson alapozott meg" - tette hozzá.
Számára az,
ahogyan a választás éjszakáján Karácsony Gergely, illetve Orbán Viktor megnyilvánult, egyfajta csatabárdelásásként értelmezhető,
miközben "nyilván nem fognak mindenben egyetérteni", és akár Karácsony Budapestről revolverezheti a kormányt a továbbiakban.
Csizmadia Ervin, a Méltányosság Politikaelemző Központ igazgatója úgy vélekedett, az önkormányzati választások napja "a tanulóképesség napja" volt.
"Ne felejtsük el, hogy 2014-ben, amikor az önkormányzati választás lezajlott, a vesztes jelölt nem gratulált a győztes jelöltnek. Ezek gesztusjellegű dolgok, de mégis nagyon fontosak, tehát
a tanulóképességbe az is beletartozik, hogy a vesztes elismeri a vereségét, a győztes pedig elismeri, hogy elődjétől is tanulhat valamit"
- fejtette ki.
Úgy érzékeli, az is egy tanulság lehet, hogy a politikai ellenfeleknek nem kell feltétlenül a legnagyobb ellenségeknek lenniük.