eur:
408.22
usd:
376.8
bux:
0
2024. november 2. szombat Achilles
Fekete-Győr András, a Momentum Mozgalom elnöke (háttal) beszél a Nem hagyjuk a CEU-t! tüntetésen Budapesten, a Zrínyi utcában 2018. Október 26-án.
Nyitókép: MTI/Szigetváry Zsolt

Demonstráció a CEU mellett Budapesten

Az egyetem Nádor utcai épülete elé péntek estére a Momentum Mozgalom szervezett tüntetést.

A CEU rektora csütörtökön jelentette be, hogy ha a magyar kormány egy hónapon belül nem állapodik meg az egyetemmel, akkor Bécsben is létre hoznak egy kampuszt.

A bejelentés után a Momentum Mozgalom pénteken este 6-ra tüntetést szervezett a CEU elé.

Fekete-Győr András, a mozgalom elnöke a demonstráción úgy vélekedett: a kormány azért akarja elüldözni a CEU-t Magyarországról, azért teszi tönkre az oktatást, mert Orbán Viktor fél azoktól, akik gondolkodnak.

A kormányfőnek december 1-ig van ideje arra, hogy "levegye a mocskos, korrupt kezét az egyetemről", a magyaroknak pedig arra, hogy megvédjék, ami az övék - tette hozzá a politikus.

Véleménye szerint ma olyan gondolkodókra van szüksége Magyarországnak, mint Széchenyi, Deák és Kossuth volt. Olyan emberekre, akik megálmodnak egy egyszerre nemzeti és európai Magyarországot. Ilyen embereket képez a CEU - jelentette ki Fekete-Győr András. Ám az Orbán-rendszerben - folytatta - nem divat se gondolkodni, pláne nem divat bármit megkérdőjelezni. Vagyis, a kormánynak ma nem volna szüksége Széchenyire, Deákra és Kossuthra - fűzte hozzá.

A politikus úgy fogalmazott: őt nem érdekli, hogy az Egyesült Államok önbecsülését miként érinti egy amerikai egyetem "elüldözése" Magyarországról. Őt az háborítja fel, hogy magyarok tömegeitől veszik el a tudás lehetőségét, és a magyarok nemcsak dolgozni, hanem már tanulni is külföldre járnak.

Éppen ezért, a CEU megtartásáért a Momentum szórólapos kampányt indít az egyetem mellett, illetve november 16-ra újabb demonstrációt hirdet - mondta Fekete-Győr András.

Berg Dániel, a Momentum elnökségi tagja, a CEU egykori diákja szerint a kormány azért kiáltotta ki "közellenséggé" a CEU-t, mert az értékrendje nem egyezik az általa hangoztatott "álnemzeti lózungokkal". Valójában nem a CEU, hanem az igazság és a kritikus gondolkodás ellen küzdenek - tette hozzá.

Jeney Orsolya, az Amnesty International Magyarország korábbi igazgatója azt mondta, kisebbségi magyarként született Ceausescu Romániájában, és amikor 1990-ben Magyarországra költözött, hirtelen "rászakadt" a szabadság. Ekkor határozta el, hogy küzdenie kell mások szabadságáért, ám soha nem gondolta volna, hogy 28 év elteltével a saját szabadságáért is újra küzdenie kell - mondta.

A tüntetők a Nádor utcától a Szent István térig töltötték meg a Zrínyi utcát. Az emberek nemzeti színű és európai uniós zászlókat lobogtattak, illetve azt skandálták, hogy "nem hagyjuk".

Címlapról ajánljuk

Friss felmérés mutatja, mit gondolnak a németek az amerikai elnökválasztás kimeneteléről

A Demokrata Párt elnökjelöltjének, Kamala Harrisnak drukkol a németek túlnyomó többsége, de valamelyest csökkent azoknak az aránya, akik tényleges győzelmében hisznek. Erről tanúskodik a ZDF közszolgálati televízió legfrissebb felmérése, immár kevesebb mint egy héttel az amerikai elnökválasztás előtt. Ami a magas rangú politikusokat illeti, ők ügyelnek arra, hogy a nyilvánosság előtt egyértelműen ne foglaljanak állást, a kormánykoalíció pártjai és az ellenzéki konzervatív CDU/CSU vezetőinek nyilatkozataiból ugyanakkor kitűnt, hogy Harris hívei.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.04. hétfő, 18:00
Böcskei Balázs politológus, az IDEA Intézet stratégiai igazgatója
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×