Rövid időre leállították múlt héten a XIII. kerülei Kárpát utcai – egykori KISZ-, majd – K&H székház bontását, mert elterjedt az újlipótvárosi lakók között, hogy a munkálatokkal súlyosan ártalmas azbesztpor került a levegőbe. Ennek apropóján kérdezte meg a kormány illetékesét az Országgyűlésben az LMP-s Schmuck Erzsébet, hogy hol tart az épületek azbesztmentesítése? "Tulajdonképpen miért függesztették fel az azbesztmentesítés végrehajtását, vizsgálják-e az érintett lakosság az egészségügyi állapotát? Nagyon fontos kérdés, hogy várható-e a szórtazbesztes épületek újbóli felmérése, és, hogy újraindítják-e az azbesztmentesítési programot? - sorolta a kérdéseket a politikus.
Farkas Sándor, az Agrárminisztérium parlamenti államtitkára az éppen bontás alatt álló egykori KISZ-székházról szólva elmondta: a kormányhivatal tájékoztatása szerint az épület belső tereinek szórt azbeszt bevonatát tavaly már eltávolította egy arra szakosodott cég. A munkálatok közben folyamatosan ellenőrizték a levegőminőséget. A megengedett munkahelyi határértékeket nem lépték túl és a munkaterületen sem volt kimutatható azbesztrost.
Szeptemberben ugyan újabb, azbesztpalás épületrészek kerültek a felszínre, ám az államtitkár szerint ezen elemekben kötött állapotban található az azbeszt, így onnan nem valószínű, hogy a levegőbe jutna. "A kormányhivatal többszöri helyi ellenőrzéssel, legutóbb múlt pénteken megállapította, hogy kiporzás nem tapasztalható, a keletkezett hulladékokat locsolják, párásítják az esetleges kiporzás megakadályozására".
A bontás egy azbesztmentesítést végző szakcéggel várhatóan szerdától folytatódik – tette hozzá Farkas Sándor.