eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Nyitókép: Pixabay

Felismerne egy fuldoklót? Ne higgyen a filmeknek!

A közhiedelemmel ellentétben a fuldoklás nem egy heves, a víz csapkodásával és segítséghívással járó jelenet. Valójában majdnem mindig egy megtévesztően csendes esemény.

Egy fuldokló nem csapkod, kiabál vagy kér segítséget - figyelmeztetnek többen a nyári vakáció kezdetén.

Magyarországon az úgynevezett traumás vagy külső okok között a fulladás a második leggyakoribb halálok (az első a közlekedési baleset) – mondta Kassai Tamás, a Péterfy Sándor utcai Kórház-Rendelő Intézet gyermek-traumatológus specialistája korábban az InfoRádióban. Míg a halálos balesetek gyakorisága csökkent az utóbbi időben,

a fulladásos halálozások számát nem sikerült visszaszorítani. Ezek fele víz alá merülésből következik be, a másik fele félrenyelésből.

Egy felmérés szerint az Egyesült Államokban a vízbe fúló gyerekek fele csupán 25 méteren belül van a szüleitől vagy más felnőttől. Az esetek 10 százalékában a felnőtt igazából végignézi az egészet, nem észlelve, mit is lát.

A filmekből ugyanis sokaknak az a kép él a fejében, hogy a fuldokló hevesen csapkod és segítségért kiabál, holott ez nem így van. Íme egy videó egy ártatlannak tűnő strandos helyzetről - felismerik rajta a fuldoklót?

Néhány ritka helyzeten kívül a fuldokló emberek képtelenek segítséget hívni, mivel ha lélegezni alig képesek, beszélni még kevésbé tudnak - hívja fel figyelmet cikkében a kepmas.hu.

Jellegzetes ösztönös viselkedés

A fuldokló szája hol a vízfelszín felett, hol alatta van. Az ösztönök miatt próbálja a testét és a fejét a vízfelszínen tartani a karok oldal irányba nyújtásával és evezésével, nem tudja kontrollálni a kézmozdulatait, így nem tud segítségért sem inteni vagy hadonászni, de mentőeszközért sem nyúl. Körülbelül 20-60 másodpercig tud a fuldokló a felszínen küzdeni, mielőtt még elmerülne.

Ez persze nem azt jelenti, hogy aki segítségért kiált, és csapkodja a vizet, az nincs bajban. Nagy valószínűséggel víziszonya van. Ellentétben a valódi fuldoklókkal, ők tudnak a mentésben segíteni, közreműködésre képesek (például meg tudják fogni feléjük dobott a mentőövet vagy kötelet).

Ha valaki fuldoklik, ezek a jelek árulkodnak róla:

  • a fej víz alatt vagy a száj a vízfelszín környékén
  • a fej hátradöntve, nyitott szájjal
  • üres és üveges tekintet, nem képes fókuszálni
  • csukott szemek
  • a haja az arcára vagy a szemébe lóg
  • nem használja a lábait
  • hiperventillál vagy zihál
  • próbál valamelyik irányba úszni, de nem igazán halad semerre
  • próbál a hátára fordulni
  • úgy mozog, mintha egy láthatatlan létrára próbálna felmászni

Szóval gyanús lehet, ha egy gyerek csendben van a vízben, vagy ha valaki a vízbe esett és tapossa a vizet a partra meredve. Kérdezzük meg: "Minden rendben?" Ha tud válaszolni, akkor rendben. Ha csak mereven néz, lehet, hogy csak fél-egy percünk van kimenteni.

Címlapról ajánljuk
Hogyan tartsuk távol a macskát a karácsonyfától?

Hogyan tartsuk távol a macskát a karácsonyfától?

„Curiosity killed the cat”, avagy a Kíváncsiság ölte meg a macskát – tartja az angol mondás. Amikor a karácsonyfáról és macskákról van szó, persze nem kell ilyen drámai kimenetelre számítani, de néhány óvintézkedés segíthet elkerülni, hogy ledőljön a fa.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.22. vasárnap, 18:00
Prőhle Gergely
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×