Csütörtökön választhatják ismét kormányfőnek Orbán Viktort
Csütörtökön választhatja újból miniszterelnökké Orbán Viktort az Országgyűlés.
Elfogadták a bizottsági struktúrát a parlamentben
Az előző ciklussal azonos bizottsági struktúrában folytatja munkáját a parlament, a keddi alakuló ülésen megválasztották a testületek elnökét, alelnökeit és tagjait is.
Kövér László az Országgyűlés elnöke
Kövér Lászlót választották meg az Országgyűlés elnökének.
Összeférhetetlenség
Összeférhetetlenséget Fülöp Erik (Jobbik, Tiszavasvári polgármestere), Gémesi György (LMP, Gödöllő polgármestere), Hajdu László (DK, a XV. kerület polgármestere), Janiczak Dávid (Jobbik, Ózd polgármestere), Karácsony Gergely (Párbeszéd, a XIV. kerület polgármestere), továbbá Simani Silva örmény nemzetiségi szószóló jelentett, ők az összeférhetetlenség megszüntetéséig nem gyakorolhatják megbízatásukból eredő jogaikat és javadalmazásra sem jogosultak.
Hét frakció alakult
Összesen hét frakció megalakulását jelentették be: a a Fidesz 117 fős frakcióját Kocsis Máté, a Jobbik 26 fős képviselőcsoportját Gyöngyösi Márton, a KDNP 16 fős frakcióját Harrach Péter, az MSZP 15 fős frakcióját Tóth Bertalan, a Demokratikus Koalíció 9 fős képviselőcsoportját Gyurcsány Ferenc, az LMP 9 fős frakcióját Szél Bernadett, a Párbeszéd 5 fős frakcióját pedig Szabó Tímea vezeti.
A Ház titkos szavazást kezdett Kövér László újbóli házelnökké választásáról, ezután nyílt voksoláson döntenek az alelnökökről és a jegyzőkről.
Nemsokára a megválasztott házelnök is köszöntheti az új Országgyűlést, majd a házbizottság első ülése után a nemrég esküt tett képviselők a parlamenti bizottságok létrehozásáról szavazhatnak. Az alakuló ülés várhatóan kora délután ér véget.
Elfogadták a beszámolókat
Elfogadta az NVB és az NVI elnökének beszámolóját a kormánypárti többség. Az ellenzék nemmel voksolt.
Kiszorítják a demonstrálókat
A rendőrök elkezdték kiszorítani a tüntetőket a Kossuth téri mélygarázs kijáratától.
Áder javasolta, hogy az Országgyűlés Orbán Viktort válassza meg kormányfőnek
Az új Országgyűlés és a leendő kormány legitimációja minden vitán felül áll - jelentette ki Áder János az új parlament alakuló ülésén. A köztársasági elnök szerint érdemes foglalkozni a választási időszak tanulságaival.
Áder: az új Országgyűlés és a kormány legitimációja vitán felül áll
Az új Országgyűlés és a leendő kormány legitimációja minden vitán felül áll - jelentette ki Áder János köztársasági elnök kedden az új parlament alakuló ülésén.
Április 8-án, a választási eredmények megismerése előtt - látva a magas részvételt - a most ellenzéki szerepre készülő pártok vezetői is ekként nyilatkoztak. Szinte kivétel nélkül azt mondták, hogy a magas részvétel erős legitimitást ad a következő Országgyűlésnek és kormánynak - hívta fel a figyelmet az államfő. Azt is hangsúlyozta, hogy a választók döntését mindenkinek tiszteletben kell tartania, ez a demokrácia alapszabálya.
Hadházy nem tett esküt
Egyedül Hadházy Ákos, az LMP képviselője nem tett esküt. Vele a házszabály alapján kell eljárni - mondta Turi-Kovács Béla.
Eskütétel
Letették esküjüket az országgyűlési képviselők kedden, ezzel megalakult az új parlament.
Megérkeztek a DK-sok
Lezárult a mandátumvizsgálat, Dúró Dóra és Ungár Péter sorolta fel a képviselők névsorát.
Megérkeztek a DK képviselői is az ülésterembe.
Mandátumvizsgálat
Jelenleg a képviselők mandátumvizsgálata zajlik, amit a 199 megválasztott képviselő eskütétele követ.
Változtatást kér az NVI elnöke
Pálffy Ilona, a Nemzeti Választási Iroda elnöke is beszámol az országgyűlési választásról. Javasolta a választási időszak meghosszabbítását, a levélszavazás szabályainak pontosítását, a névjegyzékkel, az átjelentkezéssel kapcsolatos szabályok változtatását.
Az NVI vezetője úgy értékelt: az április országgyűlési képviselőválasztáson "az állami feladatok végrehajtása törvényesen, Magyarország alaptörvényének és a jogszabályoknak megfelelően történt".
Tüntetők a Kossuth téren
Elkezdődött a Civil Ellenzéki Kerekasztal demonstrációja az Alkotmány utcánál, majd a rendőrsorfal szétnyílt, és beengedték a több száz tüntetőt a Kossuth térre - jelenti helyszíni tudósítónk. Jelenleg az Országház főlépcsőjénél néznek farkasszemet a rendőrökkel.
Beszámoló
Patyi András, a Nemzeti Választási Bizottság elnöke tart beszámolót a választásról. Rámutatott, hogy a választást eredményesen és törvényesen bonyolították le, és bár a bizottságnak nincs joga, hogy törvénymódosítást kezdeményezzen, írásban az Országgyűlésnek leadott jelentésében több módosítást is szorgalmazott a választások tapasztalatai alapján, például az átjelentkezők sorban állásának megelőzésére, amely már nem először okozott kellemetlenséget.
A korelnök az ellenzéket kéri
Turi-Kovács Béla, a Fidesz politikusa a korelnök, ő vezeti az alakuló ülést. Azt kéri az ellenzéktől, hogy legyenek partnerek, és méltó legyen az alakuló ülés. Megérti az ellenzék csalódottságát, de azt nem, hogy külföldi hatalmakhoz fordulnak petíciókkal.
A megválasztott képviselők elfogadták az alakuló ülés napirendjét.
Az államfő megnyitotta az ülést
Áder János köztársasági elnök megnyitotta az alakuló ülést. A képviselők közösen elénekelték a Himnuszt.
A parlament összetétele
A 199 fős parlamentben
- a Fidesz-KDNP 133,
- a Jobbik 26,
- az MSZP-Párbeszéd 20,
- a Demokratikus Koalíció 9,
- az LMP 8,
- az Együtt 1 mandátumot szerzett,
- további 1 képviselő függetlenként dolgozik és
- ugyancsak 1 képviselője lesz a Magyarországi Németek Országos Önkormányzatának.
Rendőri intézkedés a Kossuth téren
Több embert kikísért a rendőrség kedd reggel a fővárosi Kossuth Lajos térről, az Országház előtti területről - közölte a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) a honlapján.
A Magyar Köztársaság kövénél tettek esküt az MSZP-Párbeszéd képviselői
A Magyar Köztársaság kövénél tettek esküt az MSZP és a Párbeszéd megválasztott országgyűlési képviselői a parlament alakuló ülése előtt Budapesten.
Karácsony Gergely, a Párbeszéd társelnöke a XIII. kerületi Carl Lutz rakpart feletti sétányon, egy hotel és lakóházak között felállított emlékműnél azt mondta, küzdeni mennek a parlamentbe, valamint hogy mindennap megkérdezzék a kormánytól, mit tett azért, hogy Magyarország a szabad és egyenlő polgárok közös otthona legyen. Azért innen indulunk, mert ide szeretnénk megérkezni. Azért, hogy Magyarország egy negyedik köztársaságban újra a szabad és egyenlő polgárok közös otthona legyen - fogalmazott.
Tóth Bertalan, az MSZP frakcióvezetője, az MSZP-Párbeszéd frakciószövetség vezetője közölte: azért küzdenek, hogy a többség képviseletét a magyar parlamentben megteremtsék. "Mi nem háromharmadot szeretnénk képviselni, hanem egy egészet, a magyar nemzetet" - hangsúlyozta.
A Fidesz-KDNP frakciószövetség tagjai
Nem volt kordonbontás
Kordonbontást tervezett a Jobbik, de kordon nem volt a Kossuth téren, helyette rendőrsorfalat vontak - jelentette a helyszínről tudósítónk, Herczeg Zsolt.
A párt képviselői a Bazilikától a Parlamenthez vonultak, majd a rendőrsorfalon át be is mentek az Országházba.
Mirkóczki Ádám szóvivő szerint az, hogy nem volt kordon, a Jobbik sikere.
Komáromy Gergely: nyoma sem volt a beígért rendőri intézkedéseknek
A jogállami keretek lebontása és a demokratikus intézményrendszerek korlátozása ellen tüntetnek ma az Országgyűlés alakuló ülése alatt a Kossuth Lajos téren. Az egyik demonstráló, Komáromy Gergely nem ismeri el a kormány hatalmát.
Rendőrsorfal a Kossuth téren
A rendőrség megkezdte a Kossuth tér kiürítését
Kedden reggel fél hétkor a készenléti rendőrség megkezdte a Kossuth tér kiürítését. A téren pár tucat tüntető tartózkodott egy utánfutóból felállított színpadnál – írja a hvg.hu.
Íme az országgyűlés napirendje
Ma teszik le esküjüket az áprilisi parlamenti választáson mandátumot szerzett képviselők az Országgyűlésben. A törvényhozás alakuló ülésén az államfő negyedszer kéri fel kormányalakításra Orbán Viktort, a Fidesz-KDNP listavezetőjét.