Infostart.hu
eur:
382.18
usd:
327.98
bux:
109206.15
2025. december 5. péntek Vilma

A honvédség repülőgépeket vásárol - a nap hírei

A Fidesz frakció-vezetője szerint Közép-Európára nézve a legfenyegetőbb a betelepítési kvóta. Újraindulhat több magyar baromfitermék exportja Thaiföldre. Zimbabwében leváltotta pártelnöki tisztségéből Robert Mugabe államfőt a kormánypárt központi bizottsága. A nap legfontosabb hírei november 19-én.

A Fidesz parlamenti frakció-vezetője szerint Közép-Európára nézve a legfenyegetőbb az unió betelepítési kvótája, mert azokba az országokba kell irányítani a migránsokat, ahol még kevés van. Gulyás Gergely a Kossuth Rádióban elmondta: ez nemcsak Magyarország, de minden más állam számára is fenyegetést jelent, amelyik elutasítja a bevándorlást. A politikus a LIBE-bizottság jelentéséről szóló szavazásról azt mondta: a néppárti frakció jelentős része is megszavazta azt, és a magyar balliberális ellenzék egyik EP-képviselője sem ellenezte, ami szerinte felelőtlenség.

Újraindulhat több baromfitermék exportja Thaiföldre, miután a délkelet-ázsiai hatóságok feloldják a madárinfluenza miatti importtilalmat Magyarországgal szemben - közölte a külgazdasági és külügyminiszter. Szijjártó Péter azután beszélt erről, hogy Magyarország oktatási és gazdasági megállapodásokat kötött Thaifölddel.

Csapatszállításra és légi mentésre alkalmas repülőgépeket vásárol még az idén a Magyar Honvédség - közölte a vezérkari főnök. Benkő Tibor az M1-en elmondta: a magyar légierő igényei szerint átalakított használt gépeket a tervek szerint tavasszal, a missziós váltásokra állítják hadrendbe.

Hat év alatt csaknem másfél évvel csökkent a mentőautók átlagéletkora a fejlesztéseknek és a többletforrásoknak köszönhetően - jelentette ki az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára. Rétvári Bence elmondta: a kormány 2010 óta 74 százalékkal bővítette az Országos Mentőszolgálat forrását. Kitért arra is, hogy a béremelések révén a mentődolgozók jövedelme 2018-ban átlagosan 67 százalékkal lesz magasabb, mint 2016-ban volt.

Távozik a pannonhalmi főapátság éléről Várszegi Asztrik. A Kisalföld című lap tudósítása szerint a főpap a Szent Benedek-rendi monostor legrangosabb eseményén, a Szent Márton-napon jelentette be döntését. Várszegi Asztrik 27 évig vezette a Pannonhalmi Bencés Főapátságot.

Fődíjat nyert a Testről és lélekről című film egy lengyelországi nemzetközi filmoperatőr-fesztiválon. Herbai Máté szombat este vehette át az elismerést a nyugat-lengyelországi Bydgoszczban. Enyedi Ildikó alkotása az idén elnyerte a Berlini Filmfesztivál fődíját, az Arany Medvét. Magyarország hivatalos nevezettjeként a legjobb idegennyelvű film Oscar-díjáért is versenyben van.

Még a decemberi uniós csúcs előtt beterjeszti javaslatait Brüsszelnek a brit pénzügyi kötelezettségek rendezésére London – közölte a brit pénzügyminiszter. Philip Hammond nem adott számszerű választ arra, hogy a következő hetekben ismertté válhat-e a brit pénzügyi kötelezettségek mértéke.

Argentínában meghalt a menesztett katalán kormánytagok ellen vádat emelő spanyol főügyész. José Manuel Maza valamilyen fertőzéssel került kórházba Buenos Airesben.

Az egyház evangéliumi kötelességének nevezte a szegények segítését és a szegénység elleni küzdelmet a katolikus egyházfő. Ferenc pápa a szegények első világnapján mondott beszédében hangsúlyozta: nem elegendő tartóztatni magunkat a rossz cselekedettől, jót is kell tenni, embertársaink szeretéséhez nem puszta szavakra, hanem bátor tettekre van szükség.

Zimbabwében leváltotta pártelnöki tisztségéből Robert Mugabe államfőt a kormánypárt központi bizottsága, és a helyére a menesztett alelnököt választotta meg. A határozat szerint a politikusnak hétfő estig le kell mondani az államfői posztról, ellenkező esetben a zimbabwei parlament megindítja ellene az alkotmányos vádeljárást. A 93 éves Robert Mugabe 39 éve vezette az afrikai országot.

Címlapról ajánljuk

A szuperkomputer nem bízik Lionel Messiben? Este sorsolás!

Pénteken, magyar idő szerint 18 órától rendezik a washingtoni John F. Kennedy Centerben a 2026-os labdarúgó-világbajnokság sorsolását. Az Opta elemző cég elkészítette esélylatolgatását: kiderült, matematikai képletek alapján mely válogatottak számítanak favoritnak. Ennek alapján (is) nagy biztonsággal megállapítható: európai vagy dél-amerikai győztest avatnak majd.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.12.05. péntek, 18:00
Bódis László
a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért felelős helyettes államtitkára, a Nemzeti Innovációs Ügynökség vezérigazgatója
Ez lehet a magyar gazdaság új kitöréspontja

Ez lehet a magyar gazdaság új kitöréspontja

A magyar gazdaság egyik nagy lehetősége, ha az egyetemeken és kutatóintézetekben születő tudományos eredményekre épülő innovatív technológiákat sikerrel viszik piacra deep tech vállalkozások. Ebben a műsorban kiderül, hogy mit takar ez az elnevezés és hogyan tudnak az élettudományi vagy AI-alapú fejlesztések áttörni a globális piacon. Szó volt arról is, hogy Magyarországon milyen oktatási és finanszírozási programok segítik a tudományos eredményekből kinövő technológiai cégeket, miért vonzza Magyarország a nemzetközi nagyvállalatok K+F központjait, milyen szerepe van az egyetemeknek ebben a folyamatban és miért fontos a KKV-k számára is, hogy innovatívvá váljanak. Vendégünk volt Bódis László, innovációért felelős helyettes államtitkár, a Nemzeti Innovációs Ügynökség vezérigazgatója.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×