eur:
408.43
usd:
375.06
bux:
73838.69
2024. november 5. kedd Imre

Orbán: A verseny nem az árak csökkenéséhez vezet

Magyarország Brüsszellel szemben ragaszkodik az áram és a gáz hatósági árnak fenntartásához - mondta a miniszterelnök a közszolgálati rádióban. Orbán Viktor szerint a bizottság és az Európai Unió téved, amikor azt gondolja, hogy a verseny az árak csökkenéséhez vezethet.

A magyar kormány nem engedi, hogy Brüsszel kivezesse a gáz és az áram hatósági árát, ezért arra kell készülni, hogy Magyarország ellenzéki pozíciója Brüsszelben megint megerősödik – mondta Orbán Viktor a Kossuth Rádióban reggel.

A kormányfő a 180 perc című műsorban hangsúlyozta: Magyarország ragaszkodik a rezsicsökkentéshez és meg fogja azt védeni.

„Buta, a magyarok számára káros javaslatok mellé nem tudok odaállni, és Magyarország nem állhat oda. Ez azt jelenti, hogy az a gondolat, hogy vezessük ki a hatósági árszabályozást az európai energiarendszerből, ez azt jelentené, hogy meg kell szüntetni a rezsicsökkentést. A bizottság és az Európai Unió téved, amikor azt gondolja, hogy a verseny az árak csökkenéséhez vezethet. Én azt tapasztaltam, hogy az energiaszektorban ez nem így van. A verseny nem az árak csökkenéséhez vezet, hanem mindenfajta háttéralkuk eredménye következtében az árak emelkedéséhez vezet. Ezért szerintem Európában – nem mondom, hogy mindenhol, Amerikáról pedig egyáltalán nem beszélek –, különösen Közép-Európában ha nincs árszabályozás, akkor a nyugdíjasok, a családosok, a nehéz helyzetben élők bizony jóval magasabb energiaárat fizetnek” - fogalmazott a kormányfő.

Orbán Viktor közölte, hogy azért döntöttek az adócsökkentés mellett, mert ez növeli a versenyképességet, a béremelés pedig előidézi a munkaerő minőségének javulását.

A kormányfő szólt a foglalkoztatási adatok javulásáról. Elmondta, hogy míg Magyarország 2010-ben a 12 százalékos munkanélküliségi rátával a 19. volt az európai országok rangsorában, addig ma az 5 százalék alatti mutatóval az első ötben van.

A miniszterelnök szerint a helyzet még egyszer sem volt olyan biztató, mint ma.

„Azt tudom mondani, hogy az elmúlt 27 évben most van a legnagyobb esélyünk arra, hogy egyszerre csökkenjen az államadósság, egyszerre javuljon a versenyképesség, csökkenjenek az adók és nőjenek a bérek” - közölte Orbán Viktor.

A kormányfő az Alkotmánybíróság szerdai állásfoglalására utalva úgy fogalmazott: a testülettől a kvóta elleni küzdelemhez „óriási segítséget kapott”.

„A magyar Alkotmánybíróság világossá tette, hogy alkotmánymódosítás nélkül is, a mostani alkotmány szövege alapján is joga és – a legfontosabb, hogy – kötelessége a magyar kormánynak mindenhol, így Brüsszelben is kiállni Magyarország önazonossága, alkotmányos identitása és alapvető érdekei mellett” - mondta a miniszterelnök.

Orbán Viktor kiemelte, ebből következően nem támogathatnak olyan döntést Brüsszelben, amely megsérti Magyarország szuverenitását.

A miniszterelnök azt is elmondta, arra számít, hogy idővel elbuknak azok a kormányok, amelyek nem értik meg, hogy az emberek nem akarnak bevándorlást. Mint mondta, ez csak idő kérdése, Magyarországnak pedig ki kell tartania addig, amíg helyreáll Európában a demokratikus egyensúly. Most ugyanis a nép mást gondol, mint amit a vezetőik rájuk akarnak erőltetni – fogalmazott a Kossuth rádióban Orbán Viktor.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×