Infostart.hu
eur:
387.67
usd:
330.57
bux:
109547.02
2025. december 19. péntek Viola

Ingyenes tüdőszűrés a halálozás csökkentéséért

Ingyenes szűrést biztosít az 50 évnél idősebb dohányosoknak és nem dohányzóknak az Országos Korányi TBC és Pulmonológiai Intézet. A cél, hogy a veszélyeztetett korcsoportban időben felismerjék és kezeljék a felmerülő betegséget.

Magyarország világelső a tüdőrák okozta halálozást tekintve. Míg a férfiak körében enyhe csökkenés figyelhető meg, addig a nőknél egyre több a tüdőrák áldozata. A szakemberek a megelőzésre hívják fel a figyelmet.

Ingyenes tüdőszűrés

Aki szeretne ingyen részt venni tüdőszűrésen, 50 évnél idősebb, dohányos vagy sem, az most megteheti az Országos Korányi TBC és Pulmonológiai Intézet két központjában, valamint a Debreceni Egyetem és a Szegedi Tudományegyetem kijelölt részlegein.

Az intézet 2013-ban indította el a tüdőrákszűrést célzó kutatási programját. Ebben a kiemelten veszélyeztetett páciensek bevonásával vizsgálják az alacsony dózisú mellkasi CT hatékonyságát tüdőrákszűrésre. A cél, hogy a program bekerülhessen a népegészségügyi szűrőprogramok közé, és az Országos Egészségbiztosítási Pénztár égisze alatt a lehető legtöbb veszélyeztetett ember szűrését elvégezhessék – közölte Kovács Gábor, az Országos Korányi Tbc és Pulmonológiai Intézet főigazgató főorvosa.

„Világszerte az a cél, hogy minél korábbi stádiumban fedezhessük fel a betegséget, amikor még lehetőség van a leghatékonyabb gyógymódra. Szeretnénk, ha megfelelő szűrővizsgálattal több beteget lehetne korábbi, operálható stádiumban felfedezni. A Korányi intézet évekkel ezelőtt elindított egy olyan programot, ami egy rizikócsoportos tüdőrákszűrés lehetőségét kívánja megteremteni. Az erős dohányosok, a COPD-s és az ötvenévesnél idősebbek körében halmozódik elsősorban a tüdőrák. Az a tapasztalat, hogy ezzel a szűrővizsgálattal 20 százalékkal csökkenteni lehet a tüdőrák halálozási arányait" - fejtette ki.

A vizsgálat mellett a dohányzó betegeket a leszokási programok egyikébe is igyekeznek majd bevonni.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Magyarics Tamás: nagy tankerhajóként fordul az Egyesült Államok az új nemzetbiztonsági stratégiával

Magyarics Tamás: nagy tankerhajóként fordul az Egyesült Államok az új nemzetbiztonsági stratégiával

A nyugati félteke védelme nagyobb hangsúlyt kapott az Egyesült Államok nemzetbiztonsági stratégiájában, mint korábban – erről is részletesen beszélt az InfoRádió Aréna című műsorában Magyarics Tamás külpolitikai szakértő, az Eötvös Loránd Tudományegyetem emeritus professzora. Sorra vette Washington terveit a nagy óceáni átjáróknál, megvilágította a Kínát, Grönlandot, Venezuelát érintő amerikai célok hátterét.

Gazdatüntetés Brüsszelben: borult az eredeti akciózási terv, útlezárások jönnek az EU-csúcs helyszínén

Európai egység alakult ki a gazdatársadalomban a mostani brüsszeli tiltakozást illető két ügyben: senki nem szeretne nagy mennyiségű, ellenőrizetlen dél-amerikai élelmiszer ellen küzdeni a piacért, illetve a green dealből adódó átállás anyagi terheit sem vállalnák a jelenlegi formájában. A tüntetés eredeti programját borították az éjszakai akciózások, amelyek jelenleg ott zajlanak, ahol a zárolt orosz vagyont Brüsszelben őrzik. Helyszíni tudósítás.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.12.19. péntek, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
Megforgatták a forintot, megjött a fordulat is

Megforgatták a forintot, megjött a fordulat is

Jelentős mértékben gyengült a magyar fizetőeszköz árfolyama az elmúlt napokban az euróval és a dollárral szemben. A piaci mozgás hátterében nagyrészt az MNB keddi sajtótájékoztatóján elhangzott gondolatok állnak, amelyek a magyar jegybank lazuló előretekintő iránymutatását és - az adatok megfelelő alakulása esetén - a kamatcsökkentési ciklus megkezdését vetítették előre. Az MNB kommunikációs hangvételének puhulására erős piaci reakció érkezett: a forint árfolyama a döntés óta közel 6 egységet emelkedett az euróval és a dollárral szemben is, ami körülbelül 1,5 százalékos gyengülésnek felel meg. A forint gyengülő tendenciája kezdetben ma is folytatódott (az euró jegyzése már az október vége óta nem látott 390-es szint felett is járt), Kurali Zoltán MNB-alelnök óvatosságot hangsúlyozó megszólalása azonban fordulatot hozott a devizapiacokon. Végül erősödéssel állt meg az árfolyam.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×