Infostart.hu
eur:
379.09
usd:
321.58
bux:
127820.56
2026. február 19. csütörtök Zsuzsanna

Milyen szakokra kell majd emelt szintű érettségi?

2013-tól két emelt szintű érettségi vizsga kell az orvosira - derült ki a nemrég megjelent kormányrendeletből. A felsőoktatási intézmények eddig maguk határozhatták meg a követelményt.

Biológiából kötelező az emelt szintű érettségi, a fizika és a kémia közül viszont választhatnak azok a diákok, akik az egységes, osztatlan orvosi képzésre jelentkeznek 2013-tól - beleértve az általános orvosi, a fogorvosi és a gyógyszerészképzést.

Aki állatorvos akar lenni, annak biológiából és kémiából kell emelt szinten érettségiznie. A többi képzésen egy emelt szintű vizsgát írtak elő. Zömében több tárgyat is felsoroltak, amelyekből a diák választhat.

A magyarra, történelemre, anglisztikára és gazdasági képzésre jelentkező viszont nem válogathat, sorrendben magyar nyelv és irodalomból, történelemből, angolból és matematikából kell emelt szinten érettségizniük.

A kormányzati honlapon található közlemény szerint az egységes, osztatlan erdőmérnöki, építész, valamint az energetikai mérnöki szakon már jövő évtől emelt szintű érettségit írnak elő. Újdonság az is, hogy a szociális képzési ágban, az orvos és egészségtudományi képzéseken is szerveznek egészségügyi, illetve pályaalkalmassági vizsgát.

Aki 2005 előtt érettségizett, és már van diplomája, annak nem kell emelt szintű vizsgát tenni. Az oktatási államtitkárság közleménye szerint elhibázott intézkedés volt a felsőoktatási intézményeknek szabad kezet adni. Az intézmények maguk dönthették el, hogy az egyes szakokon emelt vagy középszintű érettségit követelnek-e.

Az államtitkárság szerint emiatt romlott a felsőoktatási képzés színvonala - gyengébben teljesítő hallgatók is bekerültek, nagyobb volt a lemorzsolódás is.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
A Bodö/Glimt az Internazionalét is legyőzte

A Bodö/Glimt az Internazionalét is legyőzte

A norvég Bodö/Glimt a Manchester City után az Internazionalét is legyőzte a labdarúgó Bajnokok Ligájában. A szerdai mérkőzések eredményei: Qarabag–Newcastle United 1–6, Bodö/Glimt–Internazionale 3–1, FC Bruges–Olympiakosz 3–3, Olympiakosz–Bayer Leverkusen 0–2.

96 nap – kész a jogszabálytervezet a stratégiai olajtartalék felszabadításához

Ukrajna politikai okokból nem engedi újraindítani a kőolaj-szállítást a Barátság vezetéken és ezzel veszélybe sodorja hazánk ellátásbiztonságát. Magyarország nem enged az ukrán zsarolásnak, így a kormány előkészítette a stratégiai kőolajkészletek részleges felszabadítását - mondta Steiner Attila energetikáért felelős államtitkár szerdai Facebook-bejegyzésében.
inforadio
ARÉNA
2026.02.19. csütörtök, 18:00
Szalai Ádám
a Sportintézet igazgatóhelyettese, a magyar labdarúgó-válogatott pályaedzője
Elkezdett gyengülni a forint

Elkezdett gyengülni a forint

Az elmúlt napokban a dollár mozgásai határozták meg a forint árfolyamát, amely ennek ellenére évek óta nem látott csúcsok közelében mozog. Az euró jegyzése a 378, míg a dolláré a 319 forintos szint körül kezdte a napot. Bár a befektetők nagy része már az MNB jövő heti kamatdöntésére (és kamatcsökkentésére) készül, a devizapiacokon addig is komoly mozgások várhatók, a mai nap brit és amerikai adatok mellett a magyar energiaellátás helyzetéről szóló hírek, illetve a hazai gazdasági kockázatok esetleges megváltozása mozgathatják az árfolyamokat.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×