Akkor jár el okosan egy párt, ha minél hamarabb le tudja zárni a jelöltállítás és a listaállítás folyamatát, hogy a vita ne rágja belülről a szervezetet - mondta Pál Tibor szocialista országgyűlési képviselő az InfoRádiónak azzal kapcsolatban, hogy az MSZP fővárosi küldöttértekezlete pénteken elfogadta az országgyűlési választásokra készülő budapesti listát.
Molnár Zsolt, a párt budapesti ügyvezető alelnöke szerint kiegyensúlyozott az MSZP budapesti listája, mivel a fiatalabb és a tapasztaltabb képviselők kiegyenlítik egymást rajta. A lista élén a pártelnök, Lendvai Ildikó szerepel, őt követi Burány Sándor fővárosi pártelnök, majd Hagyó Miklós és Horváth Csaba főpolgármester-helyettesek. A mai budapesti MSZP erőviszonyainak a lista teljesen megfelel - tette hozzá Molnár Zsolt.
A múlt pénteken elfogadott fővárosi MSZP-listán érvényesül az ifjúsági és a női kvóta, vagyis az első negyven helyen 20 százalékban nők, 20 százalékban 35 év alattiak szerepelnek - mondta az InfoRádió által megkérdezett több szocialista politikus.
Bárándy Gergely úgy vélekedett, nehéz objektív értékelési szempontokat összeállítani, hogy ki kerüljön előre a listán. A mostani listaállítás során figyelembe vették, hogy ki vállalt kiemelkedő szerepet a pártban, és azt is, hogy a jelenlegi politikai helyzetben ki vállalja a megmérettetést az egyéni körzetben - fejtette ki.
Budai hátrébb csúszott
Budai Bernadett kormányszóvivő a 15. helyről a 19.-re csúszott le, helyét pedig Komássy Ákos volt FIB-elnök foglalta el a fővárosi listán. Mint Molnár Zsolt mondta, a kerületek javaslata alapján készít egy ajánlást a jelölőbizottság, ebben Budai Bernadett a 15. helyen szerepelt. Az elnökség ezt támogatta is, de a budapesti párttanács, ami a kerületek küldötteiből áll, egy másik javaslatnak adott többséget. Az országos listán Budai Bernadettet az első harminc közé javasolták, Molnár Zsolt szerint azért, mert "országosan ismert politikus, kormányszóvivő", ráadásul a női és az ifjúsági kvóta alapján is van helye az országos listán.
A fővárosi szocialisták javaslatot tettek az országos lista helyeire is. Pál Tibor azt közölte: büszke arra, hogy több meghatározó budapesti szocialista politikus is szerepelhet az országos lista jobb helyein. Hozzátette: az országos lista kialakításánál fontos azt is figyelembe venni, hogy van-e olyan szakterület, amely kevésbé van preferálva a megyei listákon szereplő politikusok révén.
Gyurcsány az első tízben
Hogy Gyurcsány Ferenc nincs benne az első ötben, csak az első tízben az országos listán, ez azért van, mert a listára elsősorban budapesti várospolitikusokat tesznek fel, és talán ő az egyetlen, aki nem az a listán - mondta a budapesti ügyvezető alelnök. Azt, hogy Kiss Péter és Hiller István az első ötben van, Molnár Zsolt azzal magyarázta, hogy ők egyéni képviselőjelöltek a fővárosban, míg Gyurcsány Ferenc nem az.
A párt korábbi meghatározó emberei, Arató Gergely, Baráth Etele, Szanyi Tibor, Havas Szófia, Donáth László és Mandur László csak az első ötvenbe jutottak be, de Molnár Zsolt szerint ennek kapcsán nem kell generációs különbséget tenni, hiszen például Vitányi Ivánt is az első tízbe javasolták, valamint Donáth László és Kökény Mihály is bekerült az első húszba az országos listán. A párt budapesti ügyvezető alelnöke megjegyezte: azok a politikusok hátrébb kerültek, akik nem indulnak egyéni körzetben.
Kedvezőbb is lehet annak a pozíciója, aki az MSZP országos listáján 30., mintha a budapesti lista 18. helyén szerepelne - vélekedett Bárándy Gergely, míg párttársa, Molnár Zsolt szerint a fővárosi lista első húsz helyezettje biztosan bejut a parlamentbe, míg egyéniben a budapesti körzetek felét nyeri meg az MSZP.
A budapesti listáról korábban azt találgatták, vajon miért készült el ilyen hamar. Burány Sándor, a fővárosi MSZP elnöke az InfoRádiónak ezzel kapcsolatban annyit mondott május 15-én, pénteken: nem készülnek előrehozott választásokra, de úgy gondolják, hogy az egyéni körzetek képviselőjelöltjeinek készen kell állniuk. Mint mondta, arra már volt példa, hogy egy évvel a választások előtt már megvoltak az egyéni képviselőjelöltek, az viszont tényleg szokatlan, hogy egy listával kapcsolatos döntést ilyen hamar hoznak meg.
Hanganyag: Gál Ildikó





