Infostart.hu
eur:
384.97
usd:
331.89
bux:
122311.2
2026. január 18. vasárnap Piroska

Rektori Konferencia: legalább egy tárgyból kötelező lenne az emelt szintű érettségi

Évről évre egyre kevesebben választják az emelt szintű érettségit, hiszen enélkül is könnyedén be lehet jutni számos felsőoktatási intézménybe. A Magyar Rektori Konferencia elnöke szerint éppen ez az oka annak, hogy nem megfelelő tudásszinttel kezdik a felsőfokú tanulmányaikat a hallgatók. Rudas Imre az InfoRádiónak elmondta: a megoldás nem a felsőoktatási felvételi rendszer visszaállítása lenne, hanem az emelt szintű érettségi általános elvárássá tétele.

Az emelt szintű érettségi csak bizonyos szakokon kötelező, a hallgatók többsége normál érettségivel kerülnek be a felsőoktatásba. A Magyar Rektori Konferencia elnöke az InfoRádiónak elmondta: azt tapasztalják, hogy nagyon kevesen választják a nehezebb vizsgát, a közép szintű érettségivel bekerülő diákok felkészültsége pedig nem elegendő.

Rudas Imre hangsúlyozta: a Rektori Konferencia azt szeretné elérni, hogy legalább egy tárgyból legyen kötelező az emelt szint, bár hozzátette, ezt nem lehet egyik napról a másikra bevezetni, mert a középiskolákban tanulóknak az érettségi előtt 2-3 évvel már tudniuk kell, mire készüljenek.

A Rektori Konferencia tagjai között azonban nincs egyetértés az emelt szintű érettségi kötelezővé tételében, mivel a felsőoktatási intézmények finanszírozása a hallgatói létszámtól függ. A dékánok és a rektorok attól tartanak, hogy ha szigorítják a bejutás követelményeit, kevesebb hallgatójuk lenne, ez pedig súlyos anyagi következményekkel járna - mondta Rudas Imre, aki ezzel magyarázza azt, hogy a felsőoktatási intézmények gyengébb hallgatói anyaggal is hajlandóak foglalkozni.

A nem megfelelő tudásszinttel bekerült diákok azonban hátráltatják a gyorsabban haladókat, felzárkóztatásuk pedig pénzt, energiát és időt igényel - hangoztatta a konferencia elnöke.

Hanganyag: Szépvölgyi István

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kiss Róbert Richard a magyar idegenforgalomról: osztrák mintára kellene változtatni

Kiss Róbert Richard a magyar idegenforgalomról: osztrák mintára kellene változtatni

Bécset és Budapest más környékbeli konkurensét nagyobb számban keresik fel azok a gazdagabb turisták, akik kikapcsolódásuk során megvásárolnak olyan termékeket, amelyeket egy átlagos turista nem tud vagy nem akar kifizetni – mondta az InfoRádióban a turisztikai szakújságíró, aki szerint Budapestnek az osztrák főváros lehet a követendő példa. Guller Zoltán, a Magyar Turisztikai Ügynökség elnöke pedig arról számolt be, hogy hazánk tavaly duplaannyi vendéget fogadott, mint amennyien az országban élnek.
inforadio
ARÉNA
2026.01.19. hétfő, 18:00
Pletser Tamás
az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője
Összeállt Európa friss fejlettségi térképe - hol állunk?

Összeállt Európa friss fejlettségi térképe - hol állunk?

A magyar gazdaság az egy főre jutó GDP-je alapján az ötödik legkevésbé fejlett ország az unióban - derül ki a közelmúltban frissített 2024-es statisztikából. Az utóbbi években a lengyel, a román és horvát gazdaság került elénk. A hazai lakosság fogyasztása az utolsó előtti, megelőzve a letteket, holtversenyben Bulgáriával. A hazai árszint az uniós árszint 70%-át közelíti, az élelmiszereknél szinte teljes az árkonvergencia.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×