Infostart.hu
eur:
363.51
usd:
311.5
bux:
148659.81
2026. augusztus 19. szerda Huba

Stumpf: "A történelem szemétdombjára kerülhet a baloldal"

Stumpf István, a Századvég Alapítvány elnöke szerint a pénzügyi válság hamarosan szociális válságba torkollhat Magyarországon. A politológus úgy véli, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök kitöltheti mandátumát 2010-ig, ám a válság mélységétől függően elképzelhető az is, hogy az a magyar baloldal történelmi összeomlását idézi elő.

A kormány és a miniszterelnök ugyan levegőhöz jutott azzal, hogy elfogadták a költségvetést, ennek a megkönnyebbülésnek azonban szép lassan, a hónap végére vége - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában a Századvég Alapítvány elnöke, aki szerint Gyurcsány Ferenc valószínűleg "magára húzza" a válságot úgy, hogy az élre áll és menedzselni fogja azt. Akár még az idei Európai Parlamenti választást is hajlandó lenne beáldozni annak érdekében, hogy viszonylag jó eredményt érjen el a 2010-es választáson - tette hozzá.

Stumpf István úgy véli: nem kizárt, hogy a kisebbségi kormány el tud evickélni a 2010-es parlamenti választásokig, de egyre több jel utal arra, hogy olyan mértékű lesz a válság, hogy az a baloldal történelmi összeomlását fogja előidézni. A történelem szemétdombjára kerülhet a baloldal - fogalmazott a politológus.

Hozzátette: Gyurcsány Ferencről ma még azt gondolják a baloldalon, hogy képes az erős kormányzásra, de mint fogalmazott, a kormányfő eddig csak a túlélést tudta biztosítani: túlélte az aktuális válságot és szembenézhetett a következővel, de arra nem tudott perspektívát felmutatni, ebből hogyan profitálhatna az ország.

Ferencvárosi meglepetések

Stumpf István szerint a ferencvárosi időközi választás több meglepetést is okozott. A legnagyobb talán az, hogy a Fidesz-KDNP közös képviselőjelöltjére kétszer annyi szavazatot adtak le, mint a szocialista párt és az SZDSZ jelöltjére együttvéve, pedig az előrejelzések azt mutatták, hogy viszonylag szoros eredményre lehet számítani.

A politológus ugyanakkor hozzátette: a ferencvárosi eredményben jól megjelenik az országos trend, hiszen a közvélemény-kutatások szerint is dupla akkora a Fidesz támogatottsága, mint az MSZP-é.

Meglepetést jelentett az is, hogy a Jobbik nyolc százalékot ért el. Ezt azzal magyarázza a politológus, hogy az emberek elégedetlenek a politikai elittel. Az alacsony részvétel is ezzel van összefüggésben: a kopogtatócédulák körül kialakult botrány is távol tartotta az embereket a szavazástól, és ez is segítette a Jobbikot a várhatónál jobb eredmény elérésében.

Hanganyag: Mong Attila

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

„Fura urak” és felszabadulás – Tarr Zoltán állami és miniszteri díjakat adott át

Tarr Zoltán társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszter állami és miniszteri díjakat adott át a Társadalmi Kapcsolatokért és Kultúráért Felelős Minisztériumban augusztus 20. alkalmából szerdán.
inforadio
ARÉNA
2026.08.24. hétfő, 18:00
Wagner Péter
az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány vezető elemzője
Moszkva offenzívára készül, Lavrov szerint egy európai atomhatalom lépett be a háborúba – Híreink az orosz-ukrán háborúról szerdán

Moszkva offenzívára készül, Lavrov szerint egy európai atomhatalom lépett be a háborúba – Híreink az orosz-ukrán háborúról szerdán

Vadim Szkibickij vezérőrnagy, az ukrán katonai hírszerzés igazgatóhelyettese egy interjúban elárulta, mi lehet az orosz mesterterv – számolt be az Ukroinform. Kijev információi szerint az orosz vezetés előkészíti a terepet, hogy a szeptemberi választásokat követően mozgósítást rendeljenek el. Ez adja meg a lehetőséget 2027 lején egy nagyméretű offenzívához, de ennek egyelőre nem láthatóak a jelei a határ mentén. Oroszország ismét következményekkel fenyegette meg Nagy-Britanniát, miután értesülések szerint brit gyártmányú drónokat vetettek be oroszországi célpontok ellen. Moszkva évek óta hasonló figyelmeztetésekkel reagál a nyugati fegyverszállításokra, a konkrét válaszlépések azonban eddig többnyire elmaradtak. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfrissebb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×