Infostart.hu
eur:
351.72
usd:
306.65
bux:
137625.54
2026. június 21. vasárnap Alajos, Leila

Bosznia és Horvátország is kap magyar gázt

Magyarország szombaton Szerbia mellett Bosznia-Hercegovinába és Horvátországba is szállít földgázt - jelentette be a közlekedési, hírközlési és energiaügyi miniszter.

Molnár Csaba közölte: a Balkánon kialakult rendkívül súlyos gázkrízis miatt a magyar Mol-csoport és a német E.ON Ruhrgas közösen mintegy 4-4,5 millió köbméter földgázt szállít Magyarországon keresztül Szerbiának és 1-1,5 millió köbmétert Bosznia Hercegovinának.

Hozzátette: Horvátországba Ausztrián keresztül érkezik a közel 1 millió köbméter, magyar-német összefogással megvalósuló gázszállítás.

A tárcavezető szerint az országos gázfogyasztás várhatóan mintegy 62-64 millió köbméter lesz szombaton, ezt a magyarországi források biztosítani tudják.

A tartalékokkal nem rendelkező Szerbiának csütörtöktől szállít gázt Magyarország a kieső orosz import részleges kiváltására. Az E.ON Földgáz Trade pénteken írta alá a gázszállításról szóló szerződést Belgráddal. Az exportot csak akkor szakítják meg, ha a magyarországi gázellátás veszélybe kerülne.

Folytatódik a hideg

Magyarország a kereskedelmi gáztárolókból 53 millió köbméter, saját kitermelésből 9 millió köbméter, míg a nyugati irányból érkező vezetékekből 4 millió köbméter gázt tud biztosítani a felhasználóknak. A hétvégi napokon - az átlagosnál nagyobb hideg ellenére is - kisebb lesz a gázfogyasztás, ezért nincs szükség a fogyasztás további korlátozására, valamint a stratégiai készletek igénybevételére - fejtette ki a miniszter.

Molnár Csaba kérdésre elmondta: az Európai Unió 15 tagú ellenőrző bizottságába tartozó magyar szakember még szombaton elfoglalhatja kijevi állomáshelyét. Hozzátette: az FGSZ jelenleg is készen áll az Ukrajnából érkező földgáz fogadására.

Bozó László, az Országos Meteorológiai Szolgálat elnöke a sajtótájékoztatón kiemelte: a következő egy hétben a sokévi átlagnál hidegebb időjárás folytatódására lehet számítani.

Hanganyag: Kálló Izabella

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Így profitálhatnak kisebb országok az AI-forradalomból

Így profitálhatnak kisebb országok az AI-forradalomból

A mesterséges intelligencia versenye nem csak a Szilícium-völgy és Peking története. Egyes kis országok aktívan keresik a piaci réseket, és néhányan meglepően jól céloznak. Íme, hat ország példája, amely megmutatja, hogyan lehet egy csekélyebb méretű államnak sikeres AI-stratégiája.

Horváth Péter: enyhül a létszámhiány, a tanárok ma már versenyképes fizetést kapnak

A Nemzeti Pedagógus Kar napokban újraválasztott elnöke szerint a tanárok ma már versenyképes fizetést kapnak, és ez érződik a létszámhiány enyhülésében is. Horváth Péter erről az InfoRádió Aréna című műsorában beszélt, és kifejtette azt is, hogy az alapbérek 20 százalékát differenciált bérekre fordítanák.
inforadio
ARÉNA
2026.06.22. hétfő, 18:00
N. Rózsa Erzsébet
egyetemi tanár, Közel-Kelet-szakértő
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×