Infostart.hu
eur:
351.72
usd:
306.65
bux:
137625.54
2026. június 21. vasárnap Alajos, Leila

Gyurcsány a hazafias gázfogyasztást dicséri

A miniszterelnök szerint a következő két hétben Magyarország nagyobb gond nélkül fent tudja tartani a gázellátás mostani mennyiségét. Gyurcsány Ferenc dicsérte a lakosság takarékos magatartását.

A kormányfő kijelentette: szerdán tárgyal a kormány azokról az eljárásokról, amelyekkel felkészül a krízis elhúzódására, emellett naponta konzultál a rendszerirányítás felelőseivel. Hozzátette: Ukrajna és Oroszország vitájában elég merevek az álláspontok.

A lakások és közüzemek fűtése nem kerülhet veszélybe, de problémát okozhat az ipari fogyasztóknak, ha 3-4 hétnél tovább tart a két ország vitája - közölte a miniszterelnök.

Gyurcsány Ferenc úgy vélte, hogy az ország jól vizsgázott szerdán, a gázkrízis eddigi legnehezebb napján. Úgy fogalmazott: ezért köszönet jár az embereknek, akik kevésbé fűtötték a lakásaikat, így elmaradt a várt fogyasztási csúcs.

A kormányfő szerint a magyar családok nagyjából 3 millió köbméter gázt takarítottak meg, ez megfelel Bosznia egynapos, illetve Szerbia félnapos gázfogyasztásának.

"Köszönöm azoknak, akik értették, hogy ebben a helyzetben a takarékosság, az önmérséklet nem egyszerűen spórolás, hanem bizonyos értelemben hazafias magatartás" - fűzte hozzá a miniszterelnök.

Még ellensúlyozható

Mára az országban javult az ellátási helyzet, ezért feloldották az ipari, kereskedelmi szolgáltatókra vonatkozó gázkorlátozást. Molnár Csaba, az energiaügyi tárca vezetője ugyanakkor hangsúlyozta: ha kell, újra hatályba léptetik az intézkedést. A korlátozásoknak köszönhetően 9 millió köbméterrel kevesebb gáz fogyott az országban.

Szakértők szerint néhány napos korlátozás még ellensúlyozható, ennél hosszabb azonban már óriási károkat okozhat több iparágban is, így például a kohászatban, a vegyiparban, a gépiparban és az élelmiszeripar jelentős részében.

Uniós fellépés

Magyarország azt szeretné, hogy az Európai Unió tegye egyértelművé: elfogadhatatlan, hogy szerződések be nem tartásának árát részben az európai fogyasztókkal fizettetik meg - fejtette ki Gyurcsány Ferenc.

Budapest azt szeretné, hogy ha létrejön a megállapodás, akkor a következő pár hónapban az unió és tagországai ellenőrizhessék annak betartását - tette hozzá. Közölte: Magyarország arra kéri Brüsszelt, hogy ha Kijev vonakodásának hátterében pénzügyi problémák is vannak, akkor kérésre ajánlják fel, hogy az Európai Unió forrásaiból segítsék a finanszírozási probléma áthidalását.

Ha Kijevnek fontos az európai perspektíva, akkor nem veszélyeztetheti ezt olyan magatartással, amelyet Európa nem tud elfogadni. Ha pedig Moszkvának fontos a jó kapcsolat Európával, akkor mindent meg kell tennie annak érdekében, hogy Kijevvel folytatott vitája ne sértse az unió érdekeit - mondta a kormányfő.

A miniszterelnök kitért arra is, hogy a gázszolgáltatónak nincs kártérítési kötelezettsége azokkal a cégekkel szemben, amelyeknek le kellett állítaniuk a termelést a gázkorlátozás miatt.

Hanganyag: Németh Zoltán

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Elemző: a spanyol példa is azt jelzi, nem mindenhol lehet profitálni a bevándorlásból

Elemző: a spanyol példa is azt jelzi, nem mindenhol lehet profitálni a bevándorlásból

2022 és 2024 között csaknem 15 millió külföldi állampolgár lépett be a dél-európai ország területére, de közülük csak 7 millióan telepedtek le ott. A Migrációkutató Intézet vezető elemzője az InfoRádióban elmondta: a spanyol bevándorlási mintázat egyik sajátossága, hogy a bevándorlók átlagéletkora számottevően magasabb, mint Európa más országaiban, ennek pedig érződik a hatása a munkaerőpiacon is. Dócza Edith Krisztina arról is beszélt, mi vár Magyarországra a migrációs paktum életbelépésével.

Horváth Péter: enyhül a létszámhiány, a tanárok ma már versenyképes fizetést kapnak

A Nemzeti Pedagógus Kar napokban újraválasztott elnöke szerint a tanárok ma már versenyképes fizetést kapnak, és ez érződik a létszámhiány enyhülésében is. Horváth Péter erről az InfoRádió Aréna című műsorában beszélt, és kifejtette azt is, hogy az alapbérek 20 százalékát differenciált bérekre fordítanák.
inforadio
ARÉNA
2026.06.22. hétfő, 18:00
N. Rózsa Erzsébet
egyetemi tanár, Közel-Kelet-szakértő
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×